It's the last Saturday before Labor Day Weekend and the weather is supposed to be gorgeous!  It’s a perfect opportunity to get out tonight and enjoy some great local, live entertainment in a club, restaurant or bar near you! Here’s a listing of live entertainers for tonight,Saturday, August 23rd in the Ellsworth, Bar Harbor and Downeast Maine area, as well as for the American Folk Festival in Bangor, thanks to our friends at the Coastal Maine Live Music Calendar for this afternoon and tonight.
Ellsworth
Mainely Meat on Main - Dillon Szbad 6 PM - 9 PM
Bar Harbor
SPCA Pet Fair College of the Atlantic - Honey Don't 12 N - 3 PM
Black Friar Inn - Bobbi Lane 7:30 PM - 9:30 PM
West Street Hotel – JW Trio 7:30 PM
Lompoc Cafe - Passerine 10 PM

Bangor Daily News Railroad Stage

12:00 – 12:45 PM       Bon Debarras (Quebecois)
1:00 – 1:45 PM           Bill Kirchen (Telecaster Guitar master)
2:00 – 3:00 PM           Adonis Puentes and the Voice of Cuba Orchestra (Cuban)
3:15 – 4:00 PM           Lutchinha (Cape Verdean)
4:15 – 5:15 PM           Diunna Greenleaf (blues)
5:30 – 6:15 PM           West African HighLife Band (West African)

(parade arrives)
7:30 – 8:15 PM           Jones Family Singers (gospel)
8:30 – 9:15 PM           Steve Riley and the Mamou Playboys (Cajun)
9:40 – 10:40 PM         Otis Clay (R&B and Soul)

LL Bean Penobscot Stage
12:00 – 12:45 PM       Masters of Percussion Workshop with artists from West African HighLife

Band, Adonis Puentes and the Voice of Cuba Orchestra, and Egyptian        Celebration
1:00 – 1:45 PM           Gospel Traditions Workshop with artists from the Jones Family Singers,                                          plus Otis Clay and Diunna Greenleaf
2:00 – 2:45 PM           Dance Traditions Workshop, with artists from Egyptian Celebration, Capoeira Luanda, and Bon Debarras
3:00 – 3:45 PM           Jones Family Singers (gospel)
4:00 – 4:45 PM           Cambalache (son jarocho)
5:00 – 5:45 PM           Khac Chi (Vietnamese)
6:00 – 6:45 PM           Egyptian Celebration (Bushehri music and dance of Iran)
7:45 – 8:30 PM           Andrea Beaton (Cape Breton)
8:45 – 9:15 PM           Chinese Folk Art Workshop (Chinese)
9:30 – 10:15 PM         Capoeira Luanda (Brazilian capoeira)

Two Rivers Stag
12:30 – 1:15 PM         Cambalache (son jarocho)
1:30 – 2:15 PM           Khac Chi (Vietnamese)
2:30 – 3:15 PM           Andrea Beaton (Cape Breton)
3:30 – 4:15 PM           Bon Debarras (Quebecois)
4:30 – 5:15 PM           Egyptian Celebration (Egyptian Celebration)
5:30 – 6:15 PM           Capoeira Luanda (Brazilian capoeira)
 

Sea Dog
6:30 – 6:45 PM           Chinese Folk Art Workshop

Parade
7:00 – 7:30 PM           Chinese Folk Art Workshop from Sea Dog to Railroad Stage

Bangor Savings Bank Dance Pavilion
12:15 – 1:15 PM         Lutchinha (Cape Verdean)
1:30 – 2:30 PM           Steve Riley and the Mamou Playboys (Cajun)
2:45 – 3:45 PM           West African HighLife Band (West African)
4:00 – 5:00 PM           Bill Kirchen (Telecaster Guitar master)
5:30 – 6:30 PM           Otis Clay (R&B and Soul)
7:30 – 8:45 PM           Adonis Puentes and the Voice of Cuba Orchestra (Cuban)
9:00 – 10:15 PM         Diunna Greenleaf (blues)

Children’s Village “Town Square”
1:45 – 2:00 PM           Chinese Folk Art Workshop
2:45 – 3:00 PM           Khac Chi

Maine Folklife Center Narrative Stage
12:00 – 12:50 PM       Doll-making
1:00 – 1:50 PM           Maine Children’s Authors
2:00 – 2:50 PM           Children’s Television traditions in Maine
3:00 – 3:50 PM           Dirigo Rising Stars Youth Orchestra (Franco and Celtic dance music)
4:00 – 4:50 PM           Chinese Folk Art Workshop