The Regional Finals are this week, with the State Championships on Saturday, November 9th. The Penobscot Valley Conference Coaches have met and selected the Class B-C-D Girls All Conference Soccer Teams. Congratulations to all, and thanks for a great season! Best of luck to the teams still playing.

Class B

1st Team

  • Daisy Granholm - MDI
  • Sydney Gallop - Hermon
  • Katelyn Harriman - John Bapst
  • Maddie Higgins - Hermon
  • Edie Shea - Caribou
  • Gillian Skehan - John Bapst
  • Lelia Weir - MDI
  • Paige McHatten - Presque Isle
  • Addi Laslie - Ellsworth
  • Ainsley Ade - Foxcroft Academy
  • Paige Sawyer - Ellsworth

2nd Team

  • Grace Page - Hermon
  • Clara Kohlbacher - Presque Isle
  • Rebecca Rider - Presque Isle
  • Lyndsee Reed - Hermon
  • Libby Moreau - Presque Isle
  • Sage Dubay - Caribou
  • Ana Dunn - John Bapst
  • Julie Mattson - Ellsworth
  • Brooke Moir - Caribou
  • Claudia Damboise - Old Town

Coach of the Year - MJ Ball - Hermon Player of the Year - Daisy Granholm - MDI

Class C

1st Team

  • Bre Barton - Houlton
  • Rylee Speed - Central
  • Brynn Kenney - Orono
  • Sierra Hoops - Houlton
  • Sophia McVicar - Calais
  • Peyton Grant - Dexter
  • Lauren Cook - Calais
  • McKenzie Lawrence - Central
  • Anna Drinkert - Orono
  • Izzy Baker - Orono
  • Amelia Ivey - Houlton

2nd Team

  • Cloe Mountain - Dexter
  • Emily Laduke - Mattanawcook
  • Yunce Wakur - Washington Academy
  • Abbie Worthley - Houlton
  • Leah Ruck - Orono
  • Isabella Farrington - Mattanawcook
  • Vanessa Sherwood - GSA
  • Abigail Wakefield - Dexter
  • Ella Hosford - Bucksport
  • Riley Fraser - Washington Academy
  • Jovanna Philbrick - Central

3rd Team

  • Samantha Johnson - Houlton
  • Maggie Coutts - Orono
  • Sarah Dodge - Lee Academy
  • Cassidy Hanson - Central
  • Ellie Claverie - Washington Academy
  • Ereka Laduke - Mattanawcook
  • Silas Murnik - GSA
  • Mali Smith - Narraguagus
  • Madison Cyr - Bucksport
  • Kaitlyn Bean - Central
  • Nedra Bassett - Calais

Honorable Mention

  • Raegan Budge - Lee Academy
  • Nia Aretakis - Washington Academy
  • Addie Morrison - Bucksport

Coach of the Year - Marina Cameron - Houlton, Player of the Year - Bre Bartion - Houlton

Class D

1st Team

  • Lexi Ireland - PVHS
  • Jessica Pomerleau - Greenville
  • Bianca Breton - Greenville
  • Hanna Sewall - Schenck/Stearns
  • Katherine Alley - Schenck/Stearns
  • Alisyn Alley - Schenck/Stearns
  • Leine McKechnie - PVHS
  • Aleya Pelletier - Greenville
  • Abby Stemp - Searsport
  • Emma Buck - PVHS
  • Delaney Theriault - PVHS

Honorable Mention

  • Emilee Ireland - PVHS
  • Laura Cote - Schenck/Stearns
  • Makenzie Alley - Searsport
  • Kendall Kimball - PCHS
  • Megan Lemieux - PCHS
  • Halle Pelletier - Greenville

Coach of the Year - Ryan Reed - PVHS, Player of the Year - Lexi Ireland - PVHS