Here are the PVC All Conference  and All Academic Wrestling Teams. Congratulations to all!

106 Pound Weight Class

  • 1st Team - Deegan Tidswell - Mattanawcook Academy
  • 2nd Team - Alex Burbank - Bucksport
  • Honorable Mention - Sawyer McCarty - Foxcroft Academy

113 Pound Weight Class

  • 1st Team - Jackson Sutherland - Mattanawcook Academy
  • 2nd Team - Kaleb Nightingale - Bucksport
  • Honorable Mention - Mitchell Grower - Calias

120 Pound Weight Class

  • 1st Team - Landon St. Peter - John Bapst
  • 2nd Team Rico Ayala - Foxcroft Academy
  • Honorable Mention - Mitchell Grower - Calais

126 Pound Weight Class

  • 1st Team - Oakley Dugans - Bangor Christian
  • 2nd Team - Ethan Moulton - PCHS
  • Honorable Mention - Grady Reardon - Foxcroft Academy

132 Pound Weight Class

  • 1st Team - Caleb Weeks - Dexter
  • 2nd Team - Travis Mushero - Mattanawcook Academy
  • Honorable Mention - Fischer Cobb - PCHS

138 Pound Weight Class

  • 1st Team - Justin Wing - Dexter
  • 2nd Team - Josh Tatlock - Foxcroft Academy
  • Honorable Mention - Caleb Robbins - Caribou

145 Pound Weight Class

  • 1st Team - Logan Lord - Ellsworth
  • 2nd Team - Jacob Nadeau - PCHS
  • Honorable Mention - Nathan Schobel - Dexter

152 Pound Weight Class

  • 1st Team - Isiah Hesseltine - Dexter
  • 2nd Team - AJ Athinson - Foxcroft Academy
  • Honorable Mention - Richard Perkins - Bucksport

160 Pound Weight Class

  • 1st Team - Dustin Simmons - Foxcroft Academy
  • 2nd Team - Gabriel Stone - Dexter
  • Honorable Mention - Kaden Demerchant - Caribou

170 Pound Weight Class

  • 1st Team - Zachary Wilson - PCHS
  • 2nd Team - Gus Irwin - Dexter
  • Honorable Mention - Nick Taylor Ellsworth

182 Pound Weight Class

  • 1st Team - Josiah Brown - Washington Academy
  • 2nd Team - Charlie Hughes - Ellsworth
  • Honorable Mention - Ethan Harkins - MDI

195 Pound Weight Class

  • 1st Team - Lucas Ames - Foxcroft
  • 2nd Team - Jared Smith - John Bapst
  • Honorable Mention - Anthony Woods - Dexter

220 Pound Weight Class

  • 1st Team - Eric Bennett - Dexter
  • 2nd Team - Dakota Page - Mattanawcook Academy
  • Honorable Mention - Jacob Coghill - Bucksport

285 Pound Weight Class

  • 1st Team - David Gross - Bucksport
  • 2nd Team - Joe Tuulima - PVHS
  • Honorable Mention - Sam Hoff MDI

 

PVC Wrestling All Academic:

  • MDI: Samual Hoff,
  • Washington Academy: Josiah Brown
  • Dexter: Isaiah Hesseltine, Trent Scott, Matthew Sickles, Trevyn Sinclair, Nicholas Toland, Caleb Weeks, Anthony Woods  and  Autumn Irwin,
  • PCHS: Zac Wilson
  • John Bapst: Jared Smith
  • Bangor Christian: Oakley Dugans