The MDI Girls Cross Country Team finished 1st in Class B and the Houlton Girls Cross Country Team finished 1st in the Girls Varsity Cross Country Race at Bucksport High School on Saturday, October 17th.

Team Results

Class B

  1. MDI - 20
  2. Caribou - 71
  3. John Bapst - 79
  4. Foxcroft Academy - 99
  5. Hermon - 103

Class C

  1. Houlton - 31
  2. Orono - 42
  3. GSA - 74
  4. Bangor Christian  - 109
  5. Bucksport 119
  6. Mattanawcook Academy - 120

Individual Results courtesy of Sub5

  Event 1  Girls 5000 Meter Run VARSITY Class B School

  1 Kayley Bell               JR Caribou High School   19:36.51    1
  2 Grace Munger              SR Mount Desert          19:49.40    2
  3 Anna Jandreau             JR Presque Isle          19:52.03
  4 Addison Nelson            JR Ellsworth             20:03.01
  5 AyliGrace Munro           SR Mount Desert          20:26.59    3
  6 Callan Eason              JR Mount Desert          20:48.32    4
  7 Ella Joyce                JR Mount Desert          20:49.44    5
  8 Meri Rainford             FR Mount Desert          21:10.57    6
  9 Piper Soares              JR Mount Desert          21:18.95    7
 10 Anna Bateman              SR Hermon High School    21:27.87    8
 11 Azaria Long               SR Mount Desert          22:17.55    9
 12 Sherry Foster             JR John Bapst            22:59.61   10
 13 Zoe Yerxa                 SO Old Town              23:02.97
 14 Annie Raynes              JR Foxcroft Academy      23:11.97   11
 15 Sophia Nepton             JR Old Town              23:12.85
 16 Mikaeka Spooner           SR Caribou High School   23:16.75   12
 17 Hannah Nadeau             SR John Bapst            23:29.85   13
 18 Nora Koskela-Koivisto     JR Foxcroft Academy      23:36.12   14
 19 Elizbeth Wing             FR Caribou High School   23:38.21   15
 20 Amber Stokes              SR John Bapst            24:18.35   16
 21 Olivia McCorrison         SR Foxcroft Academy      24:20.20   17
 22 Lida Kanoti               FR Old Town              24:23.34
 23 Anna Gray                 JR Hermon High School    24:25.88   18
 24 Maddie Jackson            SR Presque Isle          24:31.16
 25 Sarah Hartford            FR John Bapst            24:56.63   19
 26 Lauren Lister             FR Caribou High School   25:25.53   20
 27 Paige Inforati            JR John Bapst            25:29.30   21
 28 Lucy Clews                FR John Bapst            25:46.55   22
 29 Kate Bechtel              FR Caribou High School   26:21.33   23
 30 Caleigh Tasker            JR Hermon High School    26:42.63   24
 31 Brielle Noyes             FR Hermon High School    26:52.57   25
 32 Marie Nemeth              SO John Bapst            26:53.24   26
 33 Julia Bartley             SO Presque Isle          27:07.01
 34 Emily Fuller              SR Foxcroft Academy      27:17.52   27
 35 Brianna Pinette           FR Hermon High School    27:20.68   28
 36 Devyn Robinson            JR Hermon High School    27:56.07   29
 37 Makayla Landry            SR Foxcroft Academy      28:29.09   30
 38 Sophie Sammes             FR Hermon High School    29:14.26   31
 -- Stephanie LeClair         JR Presque Isle               DNF

  Event 1  Girls 5000 Meter Run VARSITY Class C  School

  1 Ruth White                SO Orono High School     17:29.50    1
  2 Thea Crowley              JR George Stevens        18:11.45    2
  3 Teanne Ewings             FR Houlton/GHCA          19:17.89    3
  4 Ellie Brooks              JR Orono High School     20:20.02    4
  5 Rebekah Ireland           SR Bucksport             20:41.74    5
  6 Megan Gerbi               JR Orono High School     20:53.28    6
  7 Leanne Ross               SO Houlton/GHCA          21:19.26    7
  8 Natalie Johnson           FR Houlton/GHCA          21:22.46    8
  9 Isabelle Rounds           SO Bangor Christian      21:48.83    9
 10 Jaydin Anderson           SO Machias               22:03.56
 11 Arianna Stilles-Martin    FR George Stevens        22:15.88   10
 12 Elena Ardell              SR Houlton/GHCA          22:17.56   11
 13 Aubrey Gifford            SO Lee Academy           22:20.84
 14 Isabella Ardell           SR Houlton/GHCA          22:26.67   12
 15 Julia Szewc               JR Bangor Christian      22:43.12   13
 16 Mo Tyne                   SO Orono High School     22:45.67   14
 17 Calli Sylvia              SO Houlton/GHCA          23:00.04   15
 18 McKenna Phillips          FR Houlton/GHCA          23:01.10   16
 19 Katherine Kohtala         JR Orono High School     23:21.60   17
 20 Oceana Black              SO George Stevens        23:33.15   18
 21 Angie Willette            FR Mattanawcook          23:35.12   19
 22 Isabelle Gerken           SO Mattanawcook          23:36.72   20
 23 Eliza Crowley             FR George Stevens        23:59.98   21
 24 Shaelynn Brown            SO Washington Academy    24:07.62
 25 Hadassah Leighton         JR Mattanawcook          24:10.26   22
 26 June Page                 SO George Stevens        24:11.55   23
 27 Bailey O'Rourke           FR Calais High School    24:15.91
 28 Ada Fisher                SO Sumner                24:15.92
 29 Marissa Cram              SO Schenck High School   24:38.88
 30 Evie Hileman              FR Bucksport             25:02.62   24
 31 Siobhan Farrell           FR Orono High School     25:05.14   25
 32 Katherine Benjamin        FR Bangor Christian      26:13.51   26
 33 Rachael Hastey            SR Sumner                26:39.95
 34 Abby Farricker            FR Bucksport             26:53.76   27
 35 Jazzmin Bean              SO Central               27:55.12
 36 Quincy Clifford           SR Mattanawcook          28:07.27   28
 37 Hannah Rogers             SO Central               28:48.73
 38 Katelynn Kinney           SR Bangor Christian      28:56.95   29
 39 Christina Degiso          FR Bucksport             29:19.92   30
 40 Emma Gaecklein            SR Searsport             29:53.04
 41 Isabella Sutherland       FR Mattanawcook          30:02.88   31
 42 Jasmine Soucier           SR Bangor Christian      31:12.48   32
 43 Jacey Federico            SO Bucksport             33:05.02   33
 44 Rylee Vanscoy             FR Bucksport             33:25.03   34
 45 Sarah Enochs              JR Mattanawcook          34:43.31   35
 46 Lily Leadens              SO Central               34:50.81

 

PVC Varsity Girls Cross Country Championship Race October 16, 2021

The Penboscot Valley Girls Cross Country Championship Race was held Saturday, October 16, 2021 at Bucksport High School