The MDI Girls and Boys Track and Filed Team defended their home turf on Saturday, May 1st, winning the 2nd of 3 Track and Field Meets that MDI is hosting this Spring. Competing were teams from MDI, Narraguagus, Searpsport and Hermon

On the Girls Side the Team results were

  1. MDI - 189 points
  2. Narraguagus - 43 points
  3. Searsport  and Searsport Tied with 6 points

On the Boys side, the Team results were

  1. MDI - 164 points
  2. Hermon - 49 points
  3. Searsport - 11 points.

Results from the Sub 5 website  for individual events

 
Event 1  Girls 4x800 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
Finals
  1 Mount Desert Island HighSchool  'A'                11:24.31  
     1) Carolina Graham SO              2) Grace Munger JR                
     3) Olivia Underwood JR             4) Olivia Johnson SR              
  2 Narraguagus High School  'A'                       12:36.11  
     1) Taylor French FR                2) Lucy Berry FR                  
     3) Bianka Alejo SO                 4) Lydia McCarthy FR              
 
Event 2  Boys 4x800 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Hermon High School  'A'                             9:15.38  
     1) Ben Bateman SO                  2) Dylan Fowler SR                
     3) Ian Meserve JR                  4) Colby Oiler SO                 
  2 Mount Desert Island HighSchool  'A'                 9:54.00  
     1) Lynx Fabian JR                  2) Sam York SO                    
     3) Callahan Bryer JR               4) Cody Parker SR                 
 
Event 3  Girls 100 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Ella Joyce                SO Mount Desert             18.66  
  2 Sharyn Lipski             FR Mount Desert             19.69  
  3 Beatrice Amuso            SR Mount Desert             20.43  
  4 Bridgette Walsh           SO Narraguagus              30.08  
 
Event 4  Boys 110 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Hunter Gray               SR Mount Desert             21.16  
 
Event 5  Girls 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Sarah Weaver              SO Mount Desert             13.89   1 
  2 Bianka Alejo              SO Narraguagus              15.01   2 
  3 Emma Freudig              SR Mount Desert             15.03   1 
  4 Bennett Meister           SO Hermon                   15.21   1 
  5 Abigail Donnelly          JR Searsport                15.39   1 
  6 Jayde Stone               FR Searsport                15.81   1 
  7 Olivia Gray               SR Mount Desert             16.26   1 
  8 Gwen Berry                FR Searsport                17.38   2 
  9 Sophia Murphy             FR Mount Desert             17.43   2 
 
Event 6  Boys 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Baylor Landsman           SR Mount Desert             12.13   1 
  2 Devin Smith               SR Hermon                   12.19   1 
  3 Ryan Austin               JR Hermon                   12.22   1 
  4 Ieuan Howell              JR Mount Desert             12.27   1 
  5 Henry Lester              FR Mount Desert             12.33   1 
  6 Jesse Lower               JR Mount Desert             12.53   1 
  7 Dakota Clark              JR Hermon                   12.57   1 
  8 Nolan Raymond             SO Hermon                   12.72   1 
  9 Thanakorn Taentlek        SO Searsport                12.81   2 
 10 Charlie Parker            JR Mount Desert             13.10   2 
 11 Dominick Harriman         SO Hermon                   13.20   2 
 12 Noah Daigle               JR Mount Desert             13.33   2 
 13 Job Johnson               FR Hermon                   13.45   2 
 14 Alec Zumwalt              JR Mount Desert             14.44   2 
 15 Jonah Purvis              SO Hermon                   14.59   2 
 16 Hanlon Meijer             SR Narraguagus              18.69   2 
 
Event 7  Girls 1600 Meter Race Walk
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Bridgette Walsh           SO Narraguagus           12:59.50  
  2 Skylar James              SO Narraguagus           15:28.81  
 
Event 9  Girls 1600 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Callan Eason              SO Mount Desert           5:39.67  
  2 Anna Bateman              JR Hermon                 6:00.51  
  3 Azaria Long               JR Mount Desert           6:12.44  
  4 Piper Soares              SO Mount Desert           6:22.83  
  5 Cassidy Hanscom           SR Mount Desert           6:26.79  
  6 Lexi Simard               JR Mount Desert           6:55.39  
 
Event 10  Boys 1600 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Ponce Saltysiak           SR Mount Desert           4:50.39  
  2 Dylan Fowler              SR Hermon                 4:55.56  
  3 Ian Meserve               JR Hermon                 5:00.36  
  4 Sam York                  SO Mount Desert           5:01.93  
  5 Jon Genrich               SR Mount Desert           5:02.86  
  6 Liam McKernan             FR Mount Desert           5:14.56  
  7 Mason Soares              SR Mount Desert           5:23.30  
  8 Callahan Bryer            JR Mount Desert           5:48.33  
  9 Lynx Fabian               JR Mount Desert           6:10.00  
 10 Aaron Belanger            FR Hermon                 6:15.50  
 
Event 11  Girls 4x100 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Mount Desert Island HighSchool  'A'                   58.28  
     1) Beatrice Amuso SR               2) Ella Joyce SO                  
     3) Emma Freudig SR                 4) Sharyn Lipski FR               
  2 Narraguagus High School  'A'                        1:13.69  
     1) Lucy Berry FR                   2) Bridgette Walsh SO             
     3) Skylar James SO                 4) Ashlyn Cashman SO              
 
Event 12  Boys 4x100 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Mount Desert Island HighSchool  'A'                   46.79  
     1) Henry Lester FR                 2) Baylor Landsman SR             
     3) Ieuan Howell JR                 4) Miles Burr FR                  
 
Event 13  Girls 400 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Gaia Daul                 SO Mount Desert           1:08.36  
  2 Sarah Weaver              SO Mount Desert           1:13.97  
  3 Taylor French             FR Narraguagus            1:17.87  
  4 Bianka Alejo              SO Narraguagus            1:21.79  
  5 Ashlyn Cashman            SO Narraguagus            1:23.35  
 
Event 14  Boys 400 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Walker St. Germain        SO Mount Desert             52.43  
  2 Noah Daigle               JR Mount Desert           1:03.31  
  3 Aiden Searway             JR Hermon                 1:03.98  
 
Event 15  Girls 300 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Ella Joyce                SO Mount Desert             55.92  
 
Event 16  Boys 300 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Baylor Landsman           SR Mount Desert             46.00  
  2 Hunter Gray               SR Mount Desert             57.07  
 
Event 17  Girls 800 Meter Run
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Olivia Johnson            SR Mount Desert           2:32.09   2 
  2 AyliGrace Munro           JR Mount Desert           2:39.56   2 
  3 Sophia Taylor             SO Mount Desert           2:46.09   2 
  4 Carolina Graham           SO Mount Desert           2:53.04   1 
  5 Olivia Underwood          JR Mount Desert           2:57.04   1 
  6 Piper Soares              SO Mount Desert           2:57.92   2 
  7 Anna Gray                 SO Hermon                 3:04.97   1 
  8 Lydia McCarthy            FR Narraguagus            3:08.60   1 
  9 Lucy Berry                FR Narraguagus            3:08.62   1 
 
Event 18  Boys 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Ponce Saltysiak           SR Mount Desert           2:09.64  
  2 Dylan Fowler              SR Hermon                 2:09.65  
  3 Cody Parker               SR Mount Desert           2:12.14  
  4 Jon Genrich               SR Mount Desert           2:14.36  
  5 Mason Soares              SR Mount Desert           2:22.80  
  6 Ben Bateman               SO Hermon                 2:26.76  
  7 Colby Oiler               SO Hermon                 2:31.77  
  8 Aaron Belanger            FR Hermon                 2:43.84  
 
Event 19  Girls 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Callan Eason              SO Mount Desert             28.10   1 
  2 Sarah Weaver              SO Mount Desert             28.78   1 
  3 Gaia Daul                 SO Mount Desert             28.93   1 
  4 Olivia Johnson            SR Mount Desert             29.44   1 
  5 Azaria Long               JR Mount Desert             30.47   1 
  6 Taylor French             FR Narraguagus              31.50   1 
  7 Bennett Meister           SO Hermon                   31.68   2 
  8 Emma Freudig              SR Mount Desert             31.68   2 
  9 Sharyn Lipski             FR Mount Desert             32.14   1 
 10 Ashlyn Cashman            SO Narraguagus              32.54   2 
 11 Sophia Taylor             SO Mount Desert             32.89   2 
 12 Beatrice Amuso            SR Mount Desert             33.06   1 
 13 Olivia Gray               SR Mount Desert             34.87   2 
 14 Lexi Simard               JR Mount Desert             35.69   2 
 15 Sophia Murphy             FR Mount Desert             36.75   2 
 
Event 20  Boys 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Walker St. Germain        SO Mount Desert             23.29   1 
  2 Miles Burr                FR Mount Desert             23.66   1 
  3 Devin Smith               SR Hermon                   24.36   1 
  4 Jesse Lower               JR Mount Desert             25.16   1 
  5 Dakota Clark              JR Hermon                   25.60   1 
  6 Charlie Parker            JR Mount Desert             27.12   2 
  7 Noah Daigle               JR Mount Desert             27.13   2 
  8 Cody Parker               SR Mount Desert             28.55   2 
  9 Callahan Bryer            JR Mount Desert             28.67   2 
 10 Jonah Purvis              SO Hermon                   29.13   2 
 11 Alec Zumwalt              JR Mount Desert             30.34   2 
 12 Lynx Fabian               JR Mount Desert             30.78   2 
 
Event 21  Girls 3200 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Grace Munger              JR Mount Desert          13:04.40  
  2 Lydia McCarthy            FR Narraguagus           14:48.59  
 
Event 22  Boys 3200 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Ian Meserve               JR Hermon                11:10.15  
 
Event 23  Girls 4x400 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Mount Desert Island HighSchool  'B'                x4:53.10  
     1) Carolina Graham SO              2) Olivia Underwood JR            
     3) Piper Soares SO                 4) Callan Eason SO                
  2 Mount Desert Island HighSchool  'A'                 4:53.35  
     1) Beatrice Amuso SR               2) Azaria Long JR                 
     3) Sophia Taylor SO                4) Gaia Daul SO                   
  3 Narraguagus High School  'A'                        5:27.83  
     1) Taylor French FR                2) Lucy Berry FR                  
     3) Ashlyn Cashman SO               4) Lydia McCarthy FR              
 
Event 24  Boys 4x400 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Mount Desert Island HighSchool  'A'                 3:51.75  
     1) Liam McKernan FR                2) Walker St. Germain SO          
     3) Mason Soares SR                 4) Jon Genrich SR                 
  2 Mount Desert Island HighSchool  'B'                x3:56.26  
     1) Noah Daigle JR                  2) Ponce Saltysiak SR             
     3) Sam York SO                     4) Jesse Lower JR                 
  3 Hermon High School  'A'                             4:03.52  
     1) Devin Smith SR                  2) Dylan Fowler SR                
     3) Ben Bateman SO                  4) Aiden Searway JR               
 
Event 25  Girls High Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Sharyn Lipski             FR Mount Desert           4-04.00  
  2 Delaney Sweeney           JR Mount Desert           4-02.00  
  3 Olivia Pratt              FR Mount Desert          J4-02.00  
 
Event 26  Boys High Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Charlie Parker            JR Mount Desert           5-00.00  
  2 Henry Lester              FR Mount Desert          J5-00.00  
  3 Aiden Searway             JR Hermon                 4-10.00  
  3 Dominick Harriman         SO Hermon                 4-10.00  
  5 Job Johnson               FR Hermon                 4-08.00  
 
Event 27  Girls Long Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Ella Joyce                SO Mount Desert          13-02.75  
  2 Bianka Alejo              SO Narraguagus           11-06.25  
  3 Olivia Pratt              FR Mount Desert          11-04.50  
  4 Sophia Murphy             FR Mount Desert           9-09.50  
  5 Bridgette Walsh           SO Narraguagus            8-11.75  
 
Event 28  Boys Long Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Baylor Landsman           SR Mount Desert          19-08.00  
  2 Miles Burr                FR Mount Desert          18-10.00  
  3 Ieuan Howell              JR Mount Desert          18-01.00  
  4 Aiden Searway             JR Hermon                17-02.50  
  5 Charlie Parker            JR Mount Desert          16-01.50  
  6 Hunter Gray               SR Mount Desert          16-00.00  
  7 Nolan Raymond             SO Hermon                14-10.75  
  8 Thanakorn Taentlek        SO Searsport             14-07.75  
  9 Job Johnson               FR Hermon                14-03.00  
 10 Ian Cottrell              FR Searsport             10-08.50  
 11 Hanlon Meijer             SR Narraguagus            7-06.25  
 
Event 30  Boys Triple Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Ieuan Howell              JR Mount Desert          38-07.00  
 
Event 31  Girls Javelin Throw
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Bella Brown               JR Mount Desert             87-08  
  2 Gaia Daul                 SO Mount Desert             86-11  
  3 Olivia Joyce              SR Mount Desert             70-01  
  4 Samantha Perkins          SR Searsport                68-01  
  5 Molly Ritter              SO Mount Desert             65-05  
  6 Anna Gray                 SO Hermon                   59-09  
  7 Jayde Stone               FR Searsport                48-08  
  8 Teakin Nickerson          FR Searsport                41-03  
  9 Brianna Fairbrother       FR Searsport                37-10  
 10 Caleigh Tasker            SO Hermon                   31-06  
 11 Skylar James              SO Narraguagus              30-02  
 12 Abby Stone                SO Searsport                29-07  
 13 Delaney McDowell          FR Narraguagus              26-06  
 
Event 32  Boys Javelin Throw
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Jackson Laws              SR Mount Desert            144-02  
  2 Ivan Andros               SR Mount Desert            106-05  
  3 Paul Briggs               SR Mount Desert             91-10  
  4 Andrew James              SO Mount Desert             73-03  
  5 Samuel Ingram             SO Mount Desert             69-02  
  6 Reece Mellits             SR Hermon                   63-06  
  7 Ian Cottrell              FR Searsport                51-07  
 
Event 33  Girls Discus Throw
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Delaney Sweeney           JR Mount Desert             87-08  
  2 Olivia Joyce              SR Mount Desert             83-04  
  3 Olivia Pratt              FR Mount Desert             70-08  
  4 Adria Horton              SR Mount Desert             70-02  
  5 Molly Ritter              SO Mount Desert             57-06  
  6 Brianna Fairbrother       FR Searsport                55-03  
  7 Anna Gray                 SO Hermon                   54-07  
  8 Caleigh Tasker            SO Hermon                   48-09  
  9 Abby Stone                SO Searsport                45-02  
 -- Bella Brown               JR Mount Desert              FOUL  
 -- Logan Closson             SO Mount Desert              FOUL  
 
Event 34  Boys Discus Throw
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Archer Hill               SR Mount Desert            115-07  
  2 Ivan Andros               SR Mount Desert             89-09  
  3 Jackson Laws              SR Mount Desert             87-01  
  4 Samuel Ingram             SO Mount Desert             83-08  
  5 Paul Briggs               SR Mount Desert             81-01  
  6 Andrew James              SO Mount Desert             73-00  
  7 Laithe Allen              SO Searsport                70-03  
  8 Colby Treat               FR Searsport                58-02  
  9 Reece Mellits             SR Hermon                   54-00  
 
Event 35  Girls Shot Put
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Olivia Joyce              SR Mount Desert          31-02.00  
  2 Logan Closson             SO Mount Desert          29-06.00  
  3 Bella Brown               JR Mount Desert         J29-06.00  
  4 Olivia Pratt              FR Mount Desert          28-08.50  
  5 Molly Ritter              SO Mount Desert          27-07.50  
  6 Adria Horton              SR Mount Desert          23-05.50  
  7 Anna Gray                 SO Hermon                22-04.00  
  8 Madison Williams          SR Mount Desert          18-10.00  
  9 Abby Stone                SO Searsport             18-03.00  
 10 Skylar James              SO Narraguagus           16-04.50  
 11 Caleigh Tasker            SO Hermon                15-03.50  
 12 Brianna Fairbrother       FR Searsport             15-03.00  
 13 Delaney McDowell          FR Narraguagus           13-06.50  
 
Event 36  Boys Shot Put
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Archer Hill               SR Mount Desert          42-10.50  
  2 Jackson Laws              SR Mount Desert          41-01.00  
  3 Ivan Andros               SR Mount Desert          34-09.50  
  4 Andrew James              SO Mount Desert          29-11.50  
  5 Laithe Allen              SO Searsport             28-01.50  
  6 Reece Mellits             SR Hermon                26-06.00  
  7 Samuel Ingram             SO Mount Desert          23-02.00  
  8 Colby Treat               FR Searsport             21-06.00  
 
Event 37  Girls Pole Vault
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Emma Freudig              SR Mount Desert           6-06.00  
  2 Delaney Sweeney           JR Mount Desert          J6-06.00  
  3 Abigail Donnelly          JR Searsport              6-00.00  
  4 Adria Horton              SR Mount Desert          J6-00.00  
  5 Sophia Murphy             FR Mount Desert           5-00.00  
 
Event 38  Boys Pole Vault
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Ellis Braga               JR Searsport              9-06.00  
  2 Thomas Bradley            JR Searsport              8-00.00  
  3 Miles Burr                FR Mount Desert           7-06.00  
 
                    Women - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Mount Desert Island HighSc 189        2) Narraguagus High School    43   
    3) Searsport District High      6        3) Hermon High School          6   
 
                    Men - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Mount Desert Island HighSc 164        2) Hermon High School         49   
    3) Searsport District High     11