The MDI Girls and Boys Track and Field Teams finished 2nd in the 6 team meet at Old Town High School on Saturday, May 22nd. Competing in addition to MDI and Old Town were teams from Bucksport, Narraguagus, Mt. Abram and Piscataquis Community High School (PCHS). Here are the results.

Girls

  1. Old Town 148.50 points
  2. MDI 108.50 points
  3. Bucksport 100 points
  4. Mt. Abram 14 points
  5. Narraguagus 5 points

Boys

  1. Bucksport 119 points
  2. MDI 108 points
  3. Old Town 85 points
  4. Mt Abram 37 points

Results courtesy of Sub 5

Girls 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 Johanna Stiles            JR Bucksport                13.25   1   8   
  2 Olivia Small              SO Old Town                 13.80   1   6   
  3 Sarah Weaver              SO Mount Desert             13.91   1   4   
  4 Britney Bussey            SR Bucksport                13.97   1   2   
  5 Kayleigh Johnston         SO Old Town                 13.98   1   1   
  6 Madyson Redding           SR Old Town                 14.15   1 
  7 Gaia Daul                 SO Mount Desert             14.17   1 
  8 Angelina Cotoni           JR Bucksport                14.18   1 
  9 Natasha Monreal           FR Bucksport                14.24   2 
 10 Clara Logan               SR Mt. Abrams               14.51   2 
 11 Abigail Talon             SO Old Town                 14.81   2 
 12 Taylor French             FR Narraguagus              14.84   3 
 13 Abby Swedberg             SO Old Town                 14.97   2 
 14 Bianka Alejo              SO Narraguagus              14.98   2 
 15 Ashley Cyr                FR Bucksport                15.10   2 
 16 Lily Day                  SO Mt. Abrams               15.12   2 
 17 Ashlyn Cashman            SO Narraguagus              15.93   3 
 18 Olivia Gray               SR Mount Desert             16.29   2 
 19 Elizabeth Curtis          JR Old Town                 16.34   3 
 20 Sophia Murphy             FR Mount Desert             16.55   3 
 21 Bridgette Walsh           SO Narraguagus              17.75   3 
 
Girls 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Johanna Stiles            JR Bucksport                27.99   1   8   
  2 Sarah Weaver              SO Mount Desert             28.60   1   6   
  3 Addie Morrison            SR Bucksport                28.68   1   4   
  4 Kayleigh Johnston         SO Old Town                 28.96   1   2   
  5 Gaia Daul                 SO Mount Desert             29.21   1   1   
  6 Madyson Redding           SR Old Town                 29.31   1 
  7 Natasha Monreal           FR Bucksport                30.04   1 
  8 Abigail Talon             SO Old Town                 31.51   2 
  9 Taylor French             FR Narraguagus              31.64   2 
 10 Ashlyn Cashman            SO Narraguagus              32.08   2 
 11 Kalley Starbird           FR Mt. Abrams               32.30   2 
 12 Bianka Alejo              SO Narraguagus              33.61   2 
 13 Olivia Gray               SR Mount Desert             33.80   2 
 14 Lucy Berry                FR Narraguagus              37.16   2 
 
Girls 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Addie Morrison            SR Bucksport              1:07.14    8   
  2 Emma Freudig              SR Mount Desert           1:10.69    6   
  3 Abigail Hunt              SO Bucksport              1:12.38    4   
  4 Taylor French             FR Narraguagus            1:12.70    2   
  5 Lucy Berry                FR Narraguagus            1:14.24    1   
  6 Ashlyn Cashman            SO Narraguagus            1:18.59  
 
Girls 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Callan Eason              SO Mount Desert           2:24.52    8   
  2 AyliGrace Munro           JR Mount Desert           2:33.74    6   
  3 Azaria Long               JR Mount Desert           2:38.07    4   
  4 Carolina Graham           SO Mount Desert           2:38.71    2   
  5 Sophia Taylor             SO Mount Desert           2:38.71    1   
  6 Olivia Underwood          JR Mount Desert           2:46.04  
  7 Elle Yarborough           FR Mount Desert           2:46.87  
  8 Lexi Simard               JR Mount Desert           2:55.63  
  9 Charlotte Mitchell        SO Mt. Abrams             2:58.13  
 10 Sophia Nepton             SO Old Town               3:03.35  
 11 Piper Soares              SO Mount Desert           3:04.55  
 
Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Olivia Johnson            SR Mount Desert           5:38.53    8   
  2 Grace Munger              JR Mount Desert           5:52.65    6   
  3 Rebekah Ireland           JR Bucksport              6:10.85    4   
  4 Cassidy Hanscom           SR Mount Desert           6:14.78    2   
  5 Piper Soares              SO Mount Desert           6:23.67    1   
 
Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Izabelle Trefts           SR Old Town              13:26.84    8   
  2 Cassidy Rackliffe         SO Old Town              13:52.32    6   
 
Girls 100 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Grace Willey              SO Old Town                 16.94   1   8   
  2 Angelina Cotoni           JR Bucksport                17.94   1   6   
  3 Victoria Watkins          JR Bucksport                18.05   1   4   
  4 Sharyn Lipski             FR Mount Desert             18.41   1   2   
  5 Alyx Frazell              SO Bucksport                18.75   1   1   
  6 Beatrice Amuso            SR Mount Desert             18.95   1 
  7 Natasha Monreal           FR Bucksport                20.88   2 
  8 Jolie Deal                SO Mount Desert             21.17   1 
  9 Lilly Mitchell            FR Old Town                 22.47   2 
 10 Ashley Cyr                FR Bucksport                23.20   2 
 
Girls 300 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Grace Willey              SO Old Town                 51.27   1   8   
  2 Alyx Frazell              SO Bucksport                52.12   1   6   
  3 Sharyn Lipski             FR Mount Desert             53.21   1   4   
  4 Myah Worster              SO Old Town                 53.47   1   2   
  5 Ella Joyce                SO Mount Desert             54.02   1   1   
  6 Beatrice Amuso            SR Mount Desert             55.63   1 
  7 Angelina Cotoni           JR Bucksport                56.35   1 
  8 Natasha Monreal           FR Bucksport                57.52   2 
  9 Emily Kidd                JR Mt. Abrams               58.99   2 
 10 Ashley Cyr                FR Bucksport                59.05   2 
 
Girls 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Bucksport High School  'A'                            52.65    8   
     1) Addie Morrison SR               2) Angelina Cotoni JR             
     3) Britney Bussey SR               4) Johanna Stiles JR              
  2 Old Town High School  'A'                             53.54    6   
     1) Madyson Redding SR              2) Kayleigh Johnston SO           
     3) Olivia Small SO                 4) Tiffany Yanush SR              
  3 Mount Desert Island HighSchool  'A'                   54.58    4   
     1) Sarah Weaver SO                 2) Sharyn Lipski FR               
     3) Emma Freudig SR                 4) Gaia Daul SO                   
  4 Mt Abrams High School  'A'                            57.95    2   
     1) Savina Sherwood SO              2) Lily Day SO                    
     3) Kalley Starbird FR              4) Clara Logan SR                 
  5 Old Town High School  'B'                            x58.01  
     1) Abigail Talon SO                2) Danica Flewelling FR           
     3) Emma Trefts FR                  4) Abby Swedberg SO               
  6 Narraguagus High School  'A'                        1:02.78    2   
     1) Taylor French FR                2) Lucy Berry FR                  
     3) Ashlyn Cashman SO               4) Bianka Alejo SO                
 -- Piscataquis Community High Sch  'A'                X1:06.15  
     1) Shanaia Milano JR               2) Kendall Kimball SO             
     3) Samantha Goodwin SO             4) Molly Sipple SO                
 
Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Bucksport High School  'A'                          4:50.70    8   
     1) Addie Morrison SR               2) Abigail Hunt SO                
     3) Rebekah Ireland JR              4) Alyx Frazell SO                
  2 Mt Abrams High School  'A'                          4:58.14    6   
     1) Emily Kidd JR                   2) Lily Day SO                    
     3) Julia Wells SO                  4) Clara Logan SR                 
  3 Old Town High School  'A'                           5:01.41    4   
     1) Emma Trefts FR                  2) Sophia Nepton SO               
     3) Zoe Yerxa FR                    4) Myah Worster SO                
 
Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Old Town High School  'A'                          12:13.12    8   
     1) Sophia Nepton SO                2) Lilly Mitchell FR              
     3) Zoe Yerxa FR                    4) Cassidy Rackliffe SO           
 
Girls High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Grace Willey              SO Old Town               5-02.00    8   
  2 Victoria Watkins          JR Bucksport              5-00.00    6   
  3 Myah Worster              SO Old Town               4-06.00    4   
  4 Susanna Davis             SO Mount Desert          J4-06.00    1.50
  4 Olivia Small              SO Old Town              J4-06.00    1.50
  6 Denali Wagstaff           FR Mount Desert           3-10.00  
  7 Sophia Nepton             SO Old Town               3-08.00  
 -- Elizabeth Curtis          JR Old Town                    NH  
 
Girls Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Delaney Sweeney           JR Mount Desert           7-00.00    8   
  2 Adria Horton              SR Mount Desert           6-06.00    6   
  3 Victoria Watkins          JR Bucksport             J6-06.00    4   
  4 Helaina Winslow           JR Bucksport             J6-06.00    2   
  5 Ella Joyce                SO Mount Desert          J6-06.00    1   
  6 Madyson Redding           SR Old Town               6-00.00  
  6 Emma Freudig              SR Mount Desert           6-00.00  
  8 Tiffany Yanush            SR Old Town               5-06.00  
  9 Kayleigh Johnston         SO Old Town              J5-06.00  
 10 Abigail Talon             SO Old Town               5-00.00  
 10 Sophia Murphy             FR Mount Desert           5-00.00  
 10 Olivia Neely              SO Old Town               5-00.00  
 
Girls Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Tiffany Yanush            SR Old Town              15-00.00    8   
  2 Grace Willey              SO Old Town              14-09.00    6   
  3 Eliza McPhee              SR Old Town              14-04.00    4   
  4 Susanna Davis             SO Mount Desert          14-03.75    2   
  5 Ella Joyce                SO Mount Desert          13-11.50    1   
  6 Helaina Winslow           JR Bucksport             13-05.75  
  7 Jolie Deal                SO Mount Desert          13-01.00  
  8 Emma Trefts               FR Old Town              12-09.50  
  9 Danica Flewelling         FR Old Town              12-03.50  
 10 Bianka Alejo              SO Narraguagus           12-03.25  
 11 Charlotte Mitchell        SO Mt. Abrams            12-00.00  
 12 Zoe Yerxa                 FR Old Town              11-08.75  
 13 Sophia Murphy             FR Mount Desert          11-05.00  
 14 Mallie O'Meara            SR Old Town              11-02.00  
 15 Elizabeth Curtis          JR Old Town              11-01.00  
 16 Ariana Murray             FR Old Town               9-01.50  
 -- Bridgette Walsh           SO Narraguagus               FOUL  
 
Girls Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Eliza McPhee              SR Old Town              31-07.00    8   
  2 Helaina Winslow           JR Bucksport             31-02.50    6   
  3 Tiffany Yanush            SR Old Town              29-10.75    4   
  4 Victoria Watkins          JR Bucksport             29-00.75    2   
  5 Myah Worster              SO Old Town              28-00.75    1   
  6 Jolie Deal                SO Mount Desert          28-00.50  
  7 Abby Swedberg             SO Old Town              26-11.00  
  8 Zoe Yerxa                 FR Old Town              25-07.50  
  9 Emma Trefts               FR Old Town              24-08.50  
 10 Danica Flewelling         FR Old Town              24-00.00  
 11 Mallie O'Meara            SR Old Town              22-02.00  
 
Girls Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Chelsey Cote              JR Old Town              31-09.50    8   
  2 Ava Knowles               SR Bucksport             31-02.00    6   
  3 Logan Closson             SO Mount Desert          30-11.75    4   
  4 Madilyn Baker             JR Old Town              29-11.00    2   
  5 Dominique Reinzo          SO Old Town              29-10.00    1   
  6 Izabella Damboise         SO Old Town              29-05.00  
  7 Olivia Pratt              FR Mount Desert          29-00.75  
  8 Bella Brown               JR Mount Desert          28-08.25  
  9 Olivia Neely              SO Old Town              28-00.50  
 10 Molly Ritter              SO Mount Desert          26-09.50  
 11 Meg Morrison              SO Bucksport             26-00.50  
 12 Julia Wells               SO Mt. Abrams            25-05.00  
 13 Mercedes Taungatua        FR Bucksport             22-04.75  
 14 Adria Horton              SR Mount Desert          21-06.75  
 15 Delaney Sweeney           JR Mount Desert          21-05.25  
 16 Denali Wagstaff           FR Mount Desert          20-01.00  
 17 Madison Williams          SR Mount Desert          19-10.00  
 18 Elsa Theobald             SO Bucksport             19-08.50  
 19 Rylee Coombs              SO Bucksport             19-03.00  
 20 Daisy Emery               SR Mt. Abrams            19-00.00  
 21 Skylar James              SO Narraguagus           15-10.50  
 22 Delaney McDowell          FR Narraguagus           12-11.00  
 23 Kasy Brault               SR Mt. Abrams            12-09.50  
 -- Olivia Joyce              SR Mount Desert              FOUL  
 -- Shanaia Milano            JR PCHS                 X16-09.00  
 
Girls Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Chelsey Cote              JR Old Town                106-11    8   
  2 Olivia Joyce              SR Mount Desert            101-03    6   
  3 Eliza McPhee              SR Old Town                 88-04    4   
  4 Susanna Davis             SO Mount Desert             84-06    2   
  5 Bella Brown               JR Mount Desert             84-01    1   
  6 Ava Knowles               SR Bucksport                81-09  
  7 Delaney Sweeney           JR Mount Desert             80-04  
  8 Dominique Reinzo          SO Old Town                 79-08  
  8 Logan Closson             SO Mount Desert             79-08  
 10 Molly Ritter              SO Mount Desert             72-08  
 11 Olivia Neely              SO Old Town                 71-07  
 12 Olivia Pratt              FR Mount Desert             71-03  
 13 Mercedes Taungatua        FR Bucksport                69-09  
 14 Adria Horton              SR Mount Desert             64-05  
 15 Meg Morrison              SO Bucksport                61-08  
 16 Denali Wagstaff           FR Mount Desert             58-11  
 17 Madilyn Baker             JR Old Town                 54-00  
 18 Izabella Damboise         SO Old Town                 51-08  
 19 Daisy Emery               SR Mt. Abrams               48-08  
 20 Elsa Theobald             SO Bucksport                44-11  
 21 Kasy Brault               SR Mt. Abrams               28-09  
 -- Rylee Coombs              SO Bucksport                 FOUL  
 -- Shanaia Milano            JR PCHS                    X49-08  
 
Girls Javelin Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Abby Swedberg             SO Old Town                 85-11    8   
  2 Olivia Joyce              SR Mount Desert             84-11    6   
  3 Bella Brown               JR Mount Desert             84-10    4   
  4 Eliza McPhee              SR Old Town                 81-07    2   
  5 Mercedes Taungatua        FR Bucksport                65-03    1   
  6 Ava Knowles               SR Bucksport                59-03  
  7 Rylee Coombs              SO Bucksport                53-11  
  8 Olivia Neely              SO Old Town                 49-00  
  9 Elsa Theobald             SO Bucksport                45-09  
 10 Meg Morrison              SO Bucksport                42-09  
 11 Savina Sherwood           SO Mt. Abrams               42-03  
 12 Daisy Emery               SR Mt. Abrams               42-02  
 13 Skylar James              SO Narraguagus              39-07  
 14 Kasy Brault               SR Mt. Abrams               29-01  
 15 Delaney McDowell          FR Narraguagus              28-03  
 -- Shanaia Milano            JR PCHS                    X48-03  
 
Girls 1600 Meter Race Walk
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Izabelle Trefts           SR Old Town               7:12.64    8   
  2 Emily Kidd                JR Mt. Abrams            10:38.71    6   
  3 Ariana Murray             FR Old Town              11:46.55    4   
  4 Elsa Theobald             SO Bucksport             11:57.14    2   
 -- Bridgette Walsh           SO Narraguagus                 DQ   bent knee
 
Boys 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Chester Turner            JR Old Town                 11.64   1   8   
  2 Hugh Jack                 JR Bucksport                11.98   1   6   
  3 Jorden Cote               SO Old Town                 12.23   1   4   
  4 Colin Simpson             JR Bucksport                12.35   1   2   
  5 Kai Brown                 JR Bucksport                12.48   1   1   
  6 Carter Pereira            SR Bucksport                12.90   1 
  7 Gabriel Stegner           SR Bucksport                13.05   2 
  8 Philip Catanese           SO Mount Desert             13.17   2 
  9 Andrew Wood               SO Mt. Abrams               13.21   2 
 10 Drew Gaudreau             SO Bucksport                13.27   2 
 11 Silas Moore               SO Bucksport                13.51   2 
 12 Daniel Freudig            FR Mount Desert             14.30   2 
 13 Kenny Tozier                 Mt. Abrams               14.71   2 
 14 Hanlon Meijer             SR Narraguagus              19.11   2 
 -- Jade Smith                SR Bucksport                   FS   1 
 
Boys 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Chester Turner            JR Old Town                 23.80   1   8   
  2 Walker St. Germain        SO Mount Desert             24.08   1   6   
  3 Hugh Jack                 JR Bucksport                25.02   1   4   
  4 Jorden Cote               SO Old Town                 25.34   1   2   
  5 Ponce Saltysiak           SR Mount Desert             25.99   1   1   
  6 Dylan Thorne              SO Mt. Abrams               26.13   1 
  7 Patrick Storer            SR Mt. Abrams               26.69   2 
  8 Drew Gaudreau             SO Bucksport                26.71   1 
  9 Noah Daigle               JR Mount Desert             27.06   2 
 10 Daniel Freudig            FR Mount Desert             28.99   2 
 
Boys 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Andrew Robinson           FR Mt. Abrams               58.53    8   
  2 Noah Daigle               JR Mount Desert           1:00.69    6   
  3 Jayden Brawn              JR Old Town               1:01.03    4   
  4 Michael Johnson           FR Bucksport              1:01.14    2   
  5 Devon Lagasse             JR Old Town               1:02.76    1   
  6 Logan Madden              JR Old Town               1:05.87  
 
Boys 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Sam York                  SO Mount Desert           2:07.09    8   
  2 Cody Parker               SR Mount Desert           2:09.49    6   
  3 Jon Genrich               SR Mount Desert           2:11.78    4   
  4 Jeffrey Warnock           SO Mt. Abrams             2:16.22    2   
  5 Liam McKernan             FR Mount Desert           2:17.23    1   
  6 Mason Soares              SR Mount Desert           2:18.08  
  7 Spencer Gordon            SO Old Town               2:18.50  
  8 Andrew Robinson           FR Mt. Abrams             2:23.65  
  9 Callahan Bryer            JR Mount Desert           2:30.08  
 10 Logan Madden              JR Old Town               2:44.18  
 
Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Walker St. Germain        SO Mount Desert           4:38.06    8   
  2 Ponce Saltysiak           SR Mount Desert           4:38.12    6   
  3 William Hileman           FR Bucksport              4:51.25    4   
  4 Liam McKernan             FR Mount Desert           5:00.05    2   
  5 Spencer Gordon            SO Old Town               5:05.01    1   
  6 Gage Bruns                FR Bucksport              5:05.24  
  7 Mason Soares              SR Mount Desert           5:10.63  
  8 Callahan Bryer            JR Mount Desert           5:29.48  
  9 Lynx Fabian               JR Mount Desert           5:52.14  
 10 Cameron Evans             FR Bucksport              7:33.27  
 
Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 William Hileman           FR Bucksport             10:47.21    8   
  2 Jeffrey Warnock           SO Mt. Abrams            11:44.09    6   
  3 Anthoney Smith            SR Bucksport             12:07.03    4   
 
Boys 110 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Henry Foster              SO Bucksport                19.15    8   
  2 James Cote                SO Old Town                 19.62    6   
  3 Hunter Gray               SR Mount Desert             20.71    4   
 
Boys 300 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Baylor Landsman           SR Mount Desert             43.51    8   
  2 Henry Foster              SO Bucksport                47.42    6   
  3 Hunter Gray               SR Mount Desert             47.66    4   
 
Boys 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Old Town High School  'A'                             46.47    8   
     1) Jorden Cote SO                  2) Chester Turner JR              
     3) Duane Tibbetts SR               4) Corbin Flewelling SO           
  2 Bucksport High School  'A'                            47.34    6   
     1) Hugh Jack JR                    2) Gabriel Stegner SR             
     3) Jade Smith SR                   4) Colin Simpson JR               
  3 Mt Abrams High School  'A'                            49.43    4   
     1) Patrick Storer SR               2) Ethan Cockerham SR             
     3) Andrew Wood SO                  4) Dylan Thorne SO                
 
Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Old Town High School  'A'                           4:05.67    8   
     1) James Cote SO                   2) Griffin Murray SO              
     3) Jayden Brawn JR                 4) Spencer Gordon SO              
  2 Mt Abrams High School  'A'                          4:08.60    6   
     1) Patrick Storer SR               2) Dylan Thorne SO                
     3) Andrew Robinson FR              4) Jeffrey Warnock SO             
  3 Bucksport High School  'A'                          4:11.21    4   
     1) Henry Foster SO                 2) Anthoney Smith SR              
     3) Gage Bruns FR                   4) Nathan Paulauskas JR           
 
Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Bucksport High School  'A'                         11:14.04    8   
     1) William Hileman FR              2) Gage Bruns FR                  
     3) Anthoney Smith SR               4) Michael Johnson FR             
 
Boys High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Corbin Flewelling         SO Old Town               5-10.00    8   
  2 Nathan Paulauskas         JR Bucksport             J5-10.00    6   
  3 Charlie Parker            JR Mount Desert           5-02.00    4   
  4 Jacob Brezovsky           JR Bucksport             J5-02.00    2   
  5 Henry Lester              FR Mount Desert           5-00.00    1   
  6 Jordan Spencer            SO Old Town               4-10.00  
  7 James Cote                SO Old Town               4-08.00  
  8 Kenny Tozier                 Mt. Abrams             4-06.00  
  9 Griffin Murray            SO Old Town              J4-06.00  
 -- Nicholas Sullivan         SR Old Town                    NH  
 
Boys Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Nathan Paulauskas         JR Bucksport              8-00.00    8   
  2 Daniel Freudig            FR Mount Desert           7-00.00    6   
  3 Jordan Spencer            SO Old Town               6-06.00    3   
  3 Drew Gaudreau             SO Bucksport              6-06.00    3   
 
Boys Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Corbin Flewelling         SO Old Town              20-02.50    8   
  2 Colin Simpson             JR Bucksport             20-00.75    6   
  3 Hugh Jack                 JR Bucksport             19-11.25    4   
  4 Chester Turner            JR Old Town              19-04.25    2   
  5 Henry Lester              FR Mount Desert          19-03.75    1   
  6 Baylor Landsman           SR Mount Desert          17-11.50  
  7 Jorden Cote               SO Old Town              17-04.25  
  8 Charlie Parker            JR Mount Desert          16-10.00  
  9 Ieuan Howell              JR Mount Desert          16-08.00  
  9 Gabriel Stegner           SR Bucksport             16-08.00  
 11 Miles Burr                FR Mount Desert          15-08.25  
 12 Jacob Brezovsky           JR Bucksport             15-06.75  
 13 Nicholas Sullivan         SR Old Town              15-00.25  
 14 Andrew Wood               SO Mt. Abrams            14-05.50  
 15 Parker Ross               SR Mt. Abrams            14-03.00  
 16 Devon Lagasse             JR Old Town              14-02.00  
 17 Griffin Murray            SO Old Town              13-10.00  
 18 Kenny Tozier                 Mt. Abrams            12-08.00  
 19 Hanlon Meijer             SR Narraguagus            8-03.00  
 
Boys Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Colin Simpson             JR Bucksport             41-08.75    8   
  2 Corbin Flewelling         SO Old Town              39-09.00    6   
  3 Ieuan Howell              JR Mount Desert          37-07.25    4   
  4 Philip Catanese           SO Mount Desert          35-08.50    2   
  5 Gabriel Stegner           SR Bucksport             35-02.25    1   
  6 Jacob Brezovsky           JR Bucksport             33-09.25  
  7 James Cote                SO Old Town              32-10.50  
  8 Griffin Murray            SO Old Town              30-11.50  
  9 Jayden Brawn              JR Old Town              29-10.50  
 10 Nicholas Sullivan         SR Old Town              28-07.75  
 
Boys Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Archer Hill               SR Mount Desert          44-04.00    8   
  2 Gavin Billings            SR Bucksport             42-09.50    6   
  3 Duane Tibbetts            SR Old Town              39-00.50    4   
  4 Grayson Fernald           SO Bucksport             36-05.75    2   
  5 Evan Trojano              SO Bucksport             36-03.25    1   
  6 Jaxon Gross               SO Bucksport             35-02.00  
  7 Jackson Laws              SR Mount Desert          34-04.50  
  8 Cade Tooker               SR Mt. Abrams            33-07.75  
  9 Ivan Andros               SR Mount Desert          32-06.25  
 10 Matthew Mitchell          SR Mt. Abrams            31-10.00  
 11 Adrian Russell            SO Bucksport             31-05.75  
 12 Kody Chapman              JR Mt. Abrams            31-03.50  
 13 Andrew James              SO Mount Desert          29-10.25  
 14 Konor Dyer                SR Mt. Abrams            27-05.00  
 14 Dalton Thurlow            SR Mt. Abrams            27-05.00  
 16 Troy Hupper               SR Mt. Abrams            26-04.50  
 17 Nick Higgins              SR Old Town              26-02.00  
 18 Jordan Spencer            SO Old Town              25-11.00  
 19 Samuel Ingram             SO Mount Desert          25-06.50  
 20 Avery Redding             FR Old Town              25-00.50  
 21 Kyle Cloutier             JR Bucksport             23-07.00  
 22 Aden Richard              SO Mt. Abrams            23-03.50  
 23 Kayden Foster             SO Bucksport             20-03.50  
 -- William Bissonnette       JR Bucksport                 FOUL  
 -- Ethan Harkins             SR Mount Desert              FOUL  
 -- Logan Martin              SR Foxcroft             X34-11.00  
 -- Ty Massie                 SR PCHS                 X32-09.50  
 
Boys Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Archer Hill               SR Mount Desert            130-09    8   
  2 Gavin Billings            SR Bucksport               127-01    6   
  3 Jackson Laws              SR Mount Desert            119-08    4   
  4 Ethan Cockerham           SR Mt. Abrams              114-06    2   
  5 Matthew Mitchell          SR Mt. Abrams              110-02    1   
  6 Nathan Regan              SR Old Town                103-02  
  7 Ivan Andros               SR Mount Desert            102-09  
  8 Jaxon Gross               SO Bucksport               102-03  
  9 Evan Trojano              SO Bucksport               101-00  
 10 Grayson Fernald           SO Bucksport                95-02  
 11 Konor Dyer                SR Mt. Abrams               91-10  
 12 Paul Briggs               SR Mount Desert             85-02  
 13 William Bissonnette       JR Bucksport                84-03  
 14 Cade Tooker               SR Mt. Abrams               82-00  
 15 Ethan Harkins             SR Mount Desert             81-07  
 16 Nick Higgins              SR Old Town                 75-05  
 17 Adrian Russell            SO Bucksport                72-00  
 18 Jordan Spencer            SO Old Town                 68-11  
 19 Avery Redding             FR Old Town                 68-10  
 20 Kody Chapman              JR Mt. Abrams               62-07  
 21 Kyle Cloutier             JR Bucksport                62-03  
 22 Kayden Foster             SO Bucksport                57-02  
 23 Aden Richard              SO Mt. Abrams               47-03  
 24 Troy Hupper               SR Mt. Abrams               43-07  
 -- Andrew James              SO Mount Desert              FOUL  
 -- Samuel Ingram             SO Mount Desert              FOUL  
 -- Ty Massie                 SR PCHS                    X74-04  
 
Boys Javelin Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Cade Tooker               SR Mt. Abrams              142-10    8   
  2 Jackson Laws              SR Mount Desert            139-08    6   
  3 Duane Tibbetts            SR Old Town                137-01    4   
  4 Gavin Billings            SR Bucksport               123-08    2   
  5 Nathan Paulauskas         JR Bucksport               122-11    1   
  6 Ivan Andros               SR Mount Desert            103-11  
  7 Paul Briggs               SR Mount Desert            102-04  
  8 Nathan Regan              SR Old Town                102-03  
  9 Konor Dyer                SR Mt. Abrams               98-00  
 10 Grayson Fernald           SO Bucksport                89-11  
 11 Matthew Mitchell          SR Mt. Abrams               87-06  
 12 Andrew James              SO Mount Desert             86-00  
 13 Samuel Ingram             SO Mount Desert             81-00  
 14 Dalton Thurlow            SR Mt. Abrams               79-07  
 15 Kody Chapman              JR Mt. Abrams               78-00  
 16 Avery Redding             FR Old Town                 75-10  
 17 William Bissonnette       JR Bucksport                73-11  
 18 Kayden Foster             SO Bucksport                73-07  
 19 Aden Richard              SO Mt. Abrams               71-03  
 20 Adrian Russell            SO Bucksport                70-04  
 21 Kyle Cloutier             JR Bucksport                59-06  
 22 Troy Hupper               SR Mt. Abrams               57-00  
 -- Ty Massie                 SR PCHS                   X108-03  
 
                    Women - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
    1) Old Town High School       148.50     2) Mount Desert Island HighS 108.50
    3) Bucksport High School      100        4) Mt Abrams High School      14   
    5) Narraguagus High School      5                                           
 
                    Men - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Bucksport High School      119        2) Mount Desert Island HighS 108   
    3) Old Town High School        85        4) Mt Abrams High School      37