The MDI Boys finished 1st and the Girls 2nd at the Track and Field Meet hosted by Bangor, at the Brewer Community School on a chilly Saturday afternoon on May 8th. Competing were teams from Bangor, MDI, Presque Isle, Fort Fairfield, Houlton, Searsport and Piscataquis Community High School.

Track and Field Meet May 8, 2021

Here are the results from Sub 5

Girls 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 Molly Sipple              SO PCHS                     13.68   1  10   
  2 Callie Tennett            FR Bangor                   13.73   1   8   
  3 Sarah Weaver              SO Mount Desert             13.83   1   6   
  4 Annika Reynolds           SR Fort Fairfield           13.92   1   4   
  5 Emmalyne Drake            SR Houlton/GHCA             14.27   1   2   
  6 Emma Ardell               SR Houlton/GHCA             14.29   1   1   
  7 Madison Tritt             SO Bangor                   14.61   1 
  8 Jenna Sargent             SR Presque Isle             14.74   1 
  9 Eva Callioras             JR Fort Fairfield           14.88   2 
 10 Delaney Alward            SR Presque Isle             15.02   2 
 11 Isabella Ardell           JR Houlton/GHCA             15.13   2 
 12 Ogechi Obi                JR Bangor                   15.29   2 
 13 Samantha Goodwin          SO PCHS                     15.47   2 
 14 Lina Markovich            FR Bangor                   15.61   3 
 15 Piper Campbell            FR Presque Isle             15.70   3 
 16 Emma Gaecklein            JR Searsport                15.74   3 
 17 Chase Smith               FR Bangor                   15.90   2 
 18 Jayde Stone               FR Searsport                15.99   2 
 19 Kendall Kimball           SO PCHS                     16.14   3 
 20 Amelia Donovan            FR Presque Isle             16.31   3 
 21 Brynn Bard                FR Presque Isle             16.38   3 
 22 Karlyn Gilmour            FR Presque Isle             16.63   2 
 23 Ella Hall-Michaud         FR Presque Isle             16.66   3 
 24 Sophia Murphy             FR Mount Desert             16.97   4 
 25 Kelsey Caron              FR Presque Isle             17.28   4 
 26 Gwen Berry                FR Searsport                17.60   4 
 
Girls 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Sarah Weaver              SO Mount Desert             28.69   1  10   
  2 Gaia Daul                 SO Mount Desert             29.60   1   8   
  3 Devon St. Louis           JR Bangor                   30.28   1   6   
  4 Annika Reynolds           SR Fort Fairfield           30.70   1   4   
  5 Isabella Ardell           JR Houlton/GHCA             30.90   1   2   
  6 AyliGrace Munro           JR Mount Desert             31.16   1   1   
  7 Jenna Sargent             SR Presque Isle             31.57   2 
  8 Emma Freudig              SR Mount Desert             31.59   1 
  9 Azaria Long               JR Mount Desert             31.92   1 
 10 Ogechi Obi                JR Bangor                   32.36   2 
 11 Samantha Goodwin          SO PCHS                     32.55   2 
 12 Jolie Deal                SO Mount Desert             32.73   2 
 13 Lina Markovich            FR Bangor                   33.32   2 
 14 Piper Campbell            FR Presque Isle             34.02   3 
 15 Brynn Bard                FR Presque Isle             34.93   3 
 16 Adelaide Baser            FR Presque Isle             35.10   2 
 17 Sophia Murphy             FR Mount Desert             35.13   3 
 18 Ella Hall-Michaud         FR Presque Isle             35.97   3 
 19 Kelsey Caron              FR Presque Isle             37.07   3 
 
Girls 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Elena Ardell              JR Houlton/GHCA           1:08.46   10   
  2 Jenna Sargent             SR Presque Isle           1:12.35    8   
  3 Annika Reynolds           SR Fort Fairfield         1:13.45    6   
  4 Gabi Caron                SO Presque Isle           1:17.79    4   
  5 Amanda Winslow            SR Presque Isle           1:18.54    2   
  6 Maddie Jackson            JR Presque Isle           1:21.40    1   
 
Girls 800 Meter Run
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Anna Connors              SO Bangor                 2:23.22   2  10   
  2 Alyssa Elliott            SR Bangor                 2:23.40   2   8   
  3 Megan Caron               SR Bangor                 2:25.94   2   6   
  4 Callan Eason              SO Mount Desert           2:34.33   2   4   
  5 Sadie Harrow              SO Bangor                 2:43.75   2   2   
  6 Adelaide Baser            FR Presque Isle           2:43.86   1   1   
  7 Azaria Long               JR Mount Desert           2:44.68   2 
  8 AyliGrace Munro           JR Mount Desert           2:46.00   2 
  9 Anna MacDonald            SR Bangor                 2:46.28   2 
 10 Sophia Taylor             SO Mount Desert           2:46.91   2 
 11 Katie McCarthy            FR Bangor                 2:46.92   1 
 12 Carolina Graham           SO Mount Desert           2:51.33   1 
 13 Julia Smallwood           JR Bangor                 2:52.35   2 
 14 Piper Soares              SO Mount Desert           2:52.80   1 
 15 Anika Noack               SO Bangor                 2:52.88   1 
 16 Carly Hayward             SO Bangor                 2:54.82   1 
 17 Elle Yarborough           SO Mount Desert           2:57.44   1 
 18 Jasmine Knapp             JR Bangor                 2:57.60   2 
 19 Alison St. Peter          FR Bangor                 2:57.75   1 
 20 Willow Knapp              SR Bangor                 3:00.99   2 
 21 Molly Sipple              SO PCHS                   3:01.64   1 
 22 Olivia Underwood          JR Mount Desert           3:04.14   1 
 23 Lexi Simard               JR Mount Desert           3:06.33   1 
 24 Elena Ardell              JR Houlton/GHCA           3:06.82   2 
 25 Cassidy Hanscom           SR Mount Desert           3:07.35   2 
 26 Reagan Deschene           FR Presque Isle           3:09.53   1 
 27 Amanda Winslow            SR Presque Isle           3:12.06   1 
 28 Maddie Jackson            JR Presque Isle           3:25.07   1 
 -- Annalise Jandreau         SO Presque Isle                DQ   2  3 steps inside line
 
Girls 1600 Meter Run
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Sadie Harrow              SO Bangor                 5:39.48   2  10   
  2 Annalise Jandreau         SO Presque Isle           5:41.57   2   8   
  3 Olivia Johnson            SR Mount Desert           5:44.90   2   6   
  4 Katie McCarthy            FR Bangor                 5:51.19   2   4   
  5 Adelaide Baser            FR Presque Isle           5:52.35   2   2   
  6 Anna MacDonald            SR Bangor                 5:52.61   2   1   
  7 Carolina Graham           SO Mount Desert           6:04.15   1 
  8 Sophia Taylor             SO Mount Desert           6:08.49   1 
  9 Leanne Ross               FR Houlton/GHCA           6:11.37   1 
 10 Piper Soares              SO Mount Desert           6:12.31   2 
 11 Erin McCarthy             SR Bangor                 6:14.52   2 
 12 Cassidy Hanscom           SR Mount Desert           6:14.95   2 
 13 Emmalyne Drake            SR Houlton/GHCA           6:16.48   2 
 14 Taylor Doyen              SO Presque Isle           6:25.57   2 
 15 Carly Hayward             SO Bangor                 6:25.86   1 
 16 Willow Knapp              SR Bangor                 6:27.70   1 
 17 Olivia Underwood          JR Mount Desert           6:33.68   1 
 18 Lexi Simard               JR Mount Desert           6:56.14   1 
 19 Abby MacDonald            SO Bangor                 7:31.17   1 
 
Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Bridget Frazier           SO Bangor                15:02.58   10   
 
Girls 100 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Emma Ardell               SR Houlton/GHCA             17.91   1  10   
  2 Maya Elkadi               JR Bangor                   18.28   1   8   
  3 Lindsey Himes             SO Presque Isle             18.71   1   6   
  4 Callie Tennett            FR Bangor                   18.92   1   4   
  5 Beatrice Amuso            SR Mount Desert             19.54   1   2   
  6 Sharyn Lipski             FR Mount Desert             19.60   1   1   
  7 Annalena Wittmann         JR Bangor                   19.62   1 
  8 Delaney Alward            SR Presque Isle             20.26   1 
  9 Chase Smith               FR Bangor                   20.53   2 
 10 Hope Royal                JR Houlton/GHCA             21.67   2 
 
Girls 300 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Emma Ardell               SR Houlton/GHCA             52.06   1  10   
  2 Maya Elkadi               JR Bangor                   53.55   1   8   
  3 Annalena Wittmann         JR Bangor                   53.74   1   6   
  4 Callie Tennett            FR Bangor                   54.67   1   4   
  5 Lindsey Himes             SO Presque Isle             55.93   1   2   
  6 Beatrice Amuso            SR Mount Desert             58.77   2   1   
  7 Delaney Alward            SR Presque Isle           1:00.27   1 
  8 Leanne Ross               FR Houlton/GHCA           1:01.80   2 
  9 Hope Royal                JR Houlton/GHCA           1:07.96   2 
 
Girls 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Bangor High School  'A'                               51.78   10   
     1) Naomi Noack SR                  2) Alyssa Elliott SR              
     3) Callie Tennett FR               4) Anna Connors SO                
  2 Mount Desert Island HighSchool  'A'                   55.94    8   
     1) Sarah Weaver SO                 2) Callan Eason SO                
     3) Emma Freudig SR                 4) Gaia Daul SO                   
  3 Houlton High / Ghca  'A'                            1:02.03    6   
     1) Emmalyne Drake SR               2) Aliya Sabattis-Webber JR       
     3) Hope Royal JR                   4) Leanne Ross FR                 
  4 Presque Isle High School  'A'                       1:02.96    4   
     1) Delaney Alward SR               2) Reese McPherson FR             
     3) Karlyn Gilmour FR               4) Piper Campbell FR              
  5 Searsport District High  'A'                        1:04.65    2   
     1) Jayde Stone FR                  2) Gwen Berry FR                  
     3) Emma Gaecklein JR               4) Abigail Donnelly JR            
  6 Presque Isle High School  'B'                      x1:06.48  
     1) Kelsey Caron FR                 2) Ella Hall-Michaud FR           
     3) Amanda Winslow SR               4) Brynn Bard FR                  
 
Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Bangor High School  'A'                             4:26.15   10   
     1) Megan Randall JR                2) Julia Smallwood JR             
     3) Devon St. Louis JR              4) Anna Connors SO                
  2 Houlton High / Ghca  'A'                            4:34.94    8   
     1) Ariana Ardell FR                2) Isabella Ardell JR             
     3) Elena Ardell JR                 4) Emma Ardell SR                 
  3 Mount Desert Island HighSchool  'A'                 4:36.35    6   
     1) Olivia Johnson SR               2) Azaria Long JR                 
     3) Emma Freudig SR                 4) Gaia Daul SO                   
 
Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Mount Desert Island HighSchool  'A'                10:38.84   10   
     1) AyliGrace Munro JR              2) Grace Munger JR                
     3) Callan Eason SO                 4) Olivia Johnson SR              
 
Girls High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Megan Randall             JR Bangor                 5-00.00   10   
  2 Lillian Rice              SO Bangor                J5-00.00    8   
  3 Erin McCarthy             SR Bangor                 4-08.00    6   
  4 Grace Munger              JR Mount Desert           4-06.00    4   
  5 Taylor Doyen              SO Presque Isle          J4-06.00    2   
  6 Susanna Davis             SO Mount Desert           4-04.00    1   
  7 Annalise Jandreau         SO Presque Isle          J4-04.00  
  8 Elena Ardell              JR Houlton/GHCA           4-02.00  
  8 Emmalyne Drake            SR Houlton/GHCA           4-02.00  
  8 Julia Smallwood           JR Bangor                 4-02.00  
  8 Delaney Sweeney           JR Mount Desert           4-02.00  
 12 Sharyn Lipski             FR Mount Desert           4-00.00  
 12 Lindsey Himes             SO Presque Isle           4-00.00  
 12 Lainey Thai               SO Bangor                 4-00.00  
 15 Leanne Ross               FR Houlton/GHCA           3-10.00  
 15 Isabella Ardell           JR Houlton/GHCA           3-10.00  
 15 Denali Wagstaff           FR Mount Desert           3-10.00  
 15 Madison Tritt             SO Bangor                 3-10.00  
 15 Olivia Pratt              FR Mount Desert           3-10.00  
 20 Ariana Ardell             FR Houlton/GHCA           3-08.00  
 20 Erinn Kelly               SO Presque Isle           3-08.00  
 20 Karlyn Gilmour            FR Presque Isle           3-08.00  
 
Girls Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Naomi Noack               SR Bangor                 9-00.00   10   
  2 Anika Noack               SO Bangor                 8-06.00    8   
  3 Nora Marasco              SO Bangor                 7-06.00    6   
  4 Delaney Sweeney           JR Mount Desert           7-00.00    4   
  5 Kaelyn Willette           JR Bangor                J7-00.00    2   
  6 Adria Horton              SR Mount Desert           6-06.00    1   
  7 Abigail Donnelly          JR Searsport             J6-06.00  
  8 Emma Freudig              SR Mount Desert           5-06.00  
 -- Sophia Murphy             FR Mount Desert                NH  
 -- Megan Caron               SR Bangor                      NH  
 
Girls Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Naomi Noack               SR Bangor                16-10.00   10   
  2 Annika Reynolds           SR Fort Fairfield        14-05.00    8   
  3 Nora Marasco              SO Bangor                13-08.00    6   
  4 Jolie Deal                SO Mount Desert          13-06.00    4   
  5 Lainey Thai               SO Bangor                12-10.00    2   
  6 Madison Tritt             SO Bangor                12-08.00    1   
  7 Kaelyn Willette           JR Bangor                12-06.00  
  8 Lillian Rice              SO Bangor                12-02.00  
  9 Adelaide Baser            FR Presque Isle          11-07.50  
 10 Chase Smith               FR Bangor                11-04.00  
 11 Erinn Kelly               SO Presque Isle          10-07.00  
 12 Maddie Jackson            JR Presque Isle          10-06.50  
 13 Reagan Deschene           FR Presque Isle          10-04.50  
 14 Sophia Murphy             FR Mount Desert          10-04.00  
 14 Olivia Pratt              FR Mount Desert          10-04.00  
 16 Gabi Caron                SO Presque Isle          10-03.00  
 17 Kelsey Caron              FR Presque Isle          10-02.00  
 
Girls Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Naomi Noack               SR Bangor                33-03.00   10   
  2 Annalena Wittmann         JR Bangor                30-05.50    8   
  3 Nora Marasco              SO Bangor                29-08.00    6   
  4 Ariana Ardell             FR Houlton/GHCA          29-07.00    4   
  5 Jolie Deal                SO Mount Desert          28-11.00    2   
  6 Anika Noack               SO Bangor                28-02.00    1   
  7 Annalise Jandreau         SO Presque Isle          27-07.00  
  8 Jenna Sargent             SR Presque Isle          26-00.00  
  9 Maddie Jackson            JR Presque Isle          24-00.00  
 10 Gabi Caron                SO Presque Isle          23-00.00  
 
Girls Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Camden Lavoie             JR Bangor                37-11.75   10   
  2 Logan Closson             SO Mount Desert          31-06.25    8   
  3 Emma McNeil               SO Bangor                30-06.50    6   
  4 Julia Bassi               SO Bangor                28-03.50    4   
  5 Bella Brown               JR Mount Desert          26-11.50    2   
  6 Olivia Pratt              FR Mount Desert          26-05.00    1   
  7 Delaney Sweeney           JR Mount Desert          25-10.00  
  8 Abby Quinn                SO Bangor                25-08.50  
  9 Eva Callioras             JR Fort Fairfield        24-04.75  
 10 Kaitlyn Kenney            FR Houlton/GHCA          24-01.50  
 11 Molly Sipple              SO PCHS                  23-04.00  
 12 Reese McPherson           FR Presque Isle          22-00.00  
 13 Max Richards              SR PCHS                  21-08.50  
 14 Adria Horton              SR Mount Desert          21-06.00  
 15 Joely Stone               FR Houlton/GHCA          20-02.50  
 16 Taylor Marston            SO Presque Isle          19-09.50  
 17 Madison Williams          SR Mount Desert          19-03.75  
 18 Denali Wagstaff           FR Mount Desert          15-09.00  
 19 Brianna Fairbrother       FR Searsport             15-05.50  
 20 Abby Stone                SO Searsport             15-00.50  
 
Girls Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Bella Brown               JR Mount Desert             96-00   10   
  2 Kosi Ifeji                JR Bangor                   85-09    8   
  3 Delaney Sweeney           JR Mount Desert             83-08    6   
  4 Eva Callioras             JR Fort Fairfield           79-10    4   
  5 Katie McCarthy            FR Bangor                   78-04    2   
  6 Logan Closson             SO Mount Desert             77-08    1   
  7 Kaitlyn Kenney            FR Houlton/GHCA             72-00  
  8 Olivia Pratt              FR Mount Desert             71-00  
  9 Adria Horton              SR Mount Desert             64-01  
 10 Emma McNeil               SO Bangor                   62-07  
 11 Taylor Marston            SO Presque Isle             59-04  
 12 Joely Stone               FR Houlton/GHCA             57-06  
 12 Molly Sipple              SO PCHS                     57-06  
 14 Max Richards              SR PCHS                     56-09  
 15 Mimi Quinn                FR Bangor                   55-11  
 16 Abby Quinn                SO Bangor                   55-10  
 17 Brianna Fairbrother       FR Searsport                55-01  
 18 Kendall Kimball           SO PCHS                     53-06  
 19 Samantha Goodwin          SO PCHS                     52-10  
 20 Denali Wagstaff           FR Mount Desert             49-08  
 21 Reese McPherson           FR Presque Isle             47-06  
 22 Susanna Davis             SO Mount Desert             47-01  
 23 Abby Stone                SO Searsport                45-08  
 24 Emma Gaecklein            JR Searsport                45-02  
 
Girls Javelin Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Emma McNeil               SO Bangor                   82-08   10   
  2 Molly Ritter              SO Mount Desert             79-02    8   
  3 Kaitlyn Kenney            FR Houlton/GHCA             79-01    6   
  4 Gaia Daul                 SO Mount Desert             76-08    4   
  5 Abby Quinn                SO Bangor                   74-11    2   
  6 Julia Bassi               SO Bangor                   72-04    1   
  7 Kendall Kimball           SO PCHS                     71-00  
  8 Bella Brown               JR Mount Desert             69-07  
  9 Katie McCarthy            FR Bangor                   67-04  
 10 Mimi Quinn                FR Bangor                   67-01  
 11 Erin McCarthy             SR Bangor                   62-09  
 12 Samantha Goodwin          SO PCHS                     61-06  
 13 Joely Stone               FR Houlton/GHCA             59-06  
 14 Taylor Marston            SO Presque Isle             59-03  
 15 Reese McPherson           FR Presque Isle             55-03  
 16 Lindsey Himes             SO Presque Isle             48-07  
 17 Teakin Nickerson          FR Searsport                47-09  
 18 Max Richards              SR PCHS                     45-05  
 19 Ogechi Obi                JR Bangor                   42-07  
 20 Jayde Stone               FR Searsport                42-04  
 21 Brianna Fairbrother       FR Searsport                39-05  
 22 Abby Stone                SO Searsport                29-11  
 
Girls 1600 Meter Race Walk
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Amanda Winslow            SR Presque Isle           8:34.79   10   
  2 Bridget Frazier           SO Bangor                10:06.32    8   
  3 Karlyn Gilmour            FR Presque Isle          10:13.88    6   
  4 Reagan Deschene           FR Presque Isle          10:14.85    4   
 
                    Women - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
    1) Bangor High School         260        2) Mount Desert Island HighS 119   
    3) Presque Isle High School    60        4) Houlton High / GHCA        59   
    5) Fort Fairfield High School  26        6) Piscataquis Community Hig  10   
    7) Searsport District High      2

 

Boys 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 Miles Burr                FR Mount Desert             12.01   1  10   
  2 Walker St. Germain        SO Mount Desert             12.06   1   8   
  3 Andrew Munroe             SR Bangor                   12.18   1   6   
  4 Gage Jones                FR Bangor                   12.23   1   4   
  5 Jaron Leach               JR Presque Isle             12.33   2   2   
  6 Lucas Sun                 SO Bangor                   12.47   1   1   
  7 Jesse Lower               JR Mount Desert             12.53   2 
  8 Xavier Pike               FR Bangor                   12.54   2 
  9 Joshua Keiser             SO Presque Isle             12.64   2 
 10 Scott Fahey               JR Bangor                   12.65   1 
 11 Tyler Reilly              SR Bangor                   12.70   1 
 12 Andre Brozman             FR Bangor                   12.76   2 
 13 Sam Ahola                 SO Bangor                   12.88   2 
 14 Seth Michalik             JR Bangor                   12.89   1 
 15 Paxton Dionne             SR Bangor                   12.94   2 
 16 Ethan Harkins             SR Mount Desert             12.94   2 
 17 Thanakorn Taentlek        SO Searsport                12.97   3 
 18 Cole Nadeau               JR Presque Isle             13.01   3 
 19 Josiah Rodriguez          SO Bangor                   13.04   3 
 20 Daniel Freudig            FR Mount Desert             14.48   3 
 21 Chris Nichols             FR Bangor                   15.23   3 
 22 Trey Newcomb              FR Presque Isle             17.23   3 
 
Boys 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Miles Burr                FR Mount Desert             23.94   1  10   
  2 Gage Jones                FR Bangor                   24.49   1   8   
  3 Lucas Sun                 SO Bangor                   24.82   1   6   
  4 Henry Lester              FR Mount Desert             24.91   1   4   
  5 Jesse Lower               JR Mount Desert             25.28   1   2   
  6 Seth Michalik             JR Bangor                   26.06   1   1   
  7 Andre Brozman             FR Bangor                   26.26   1 
  8 Sam York                  SO Mount Desert             26.80   2 
  9 Cole Nadeau               JR Presque Isle             26.91   3 
 10 Philip Catanese           SO Mount Desert             27.21   2 
 11 Noah Daigle               JR Mount Desert             27.22   2 
 12 Micah Daigle              FR Fort Fairfield           27.51   2 
 13 Liam McKernan             FR Mount Desert             28.08   3 
 14 Cody Parker               SR Mount Desert             28.57   3 
 15 Daniel Freudig            FR Mount Desert             28.77   3 
 16 Lynx Fabian               JR Mount Desert             29.68   3 
 17 Kaleb Hamel               FR Fort Fairfield           29.73   3 
 18 Trey Newcomb              FR Presque Isle             38.54   3 
 
Boys 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Jaron Leach               JR Presque Isle             57.04   1  10   
  2 Micah Daigle              FR Fort Fairfield           58.99   1   8   
  3 Liam McKernan             FR Mount Desert           1:00.11   1   6   
  4 Seth Michalik             JR Bangor                 1:01.62   1   4   
  5 Gage LeTourneau           SR Presque Isle           1:01.97   1   2   
  6 Noah Daigle               JR Mount Desert           1:02.72   1   1   
  7 Ethan Wydysh              SR Presque Isle           1:04.28   2 
  8 Brendan Osterblom         JR Fort Fairfield         1:04.52   1 
  9 Kaleb Hamel               FR Fort Fairfield         1:09.43   2 
 
Boys 800 Meter Run
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Walker St. Germain        SO Mount Desert           2:03.67   2  10   
  2 Colby Hope                SR Bangor                 2:12.84   2   8   
  3 Frederick Oldenburg       JR Bangor                 2:13.27   2   6   
  4 Gordon Doore              SR Bangor                 2:13.69   2   4   
  5 James Fahey               SR Bangor                 2:14.63   2   2   
  6 Braden Castonguay         SO Presque Isle           2:15.15   1   1   
  7 Jack Patterson            JR Bangor                 2:16.36   2 
  8 Ethan Partal              SO Bangor                 2:21.58   2 
  9 Cameron Levasseur         SR Presque Isle           2:22.09   1 
 10 Evan Soucy                JR Bangor                 2:22.95   1 
 11 Callahan Bryer            JR Mount Desert           2:29.98   1 
 12 Gage LeTourneau           SR Presque Isle           2:34.60   1 
 13 Brendan Osterblom         JR Fort Fairfield         2:42.86   1 
 -- Josh Schupbach            FR Fort Fairfield             DNF   1 
 -- Tyler Kahkonen            SR Brewer                X2:40.14   1 
 
Boys 1600 Meter Run
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Gordon Doore              SR Bangor                 4:39.02   2  10   
  2 James Fahey               SR Bangor                 4:40.53   2   8   
  3 Frederick Oldenburg       JR Bangor                 4:44.72   2   6   
  4 Cody Parker               SR Mount Desert           4:54.04   2   4   
  5 Colby Hope                SR Bangor                 4:57.12   2   2   
  6 Simon Socolow             JR Bangor                 4:59.09   2   1   
  7 Sam York                  SO Mount Desert           4:59.49   2 
  8 Daniel Ross               JR Houlton/GHCA           5:00.80   2 
  9 Braden Castonguay         SO Presque Isle           5:01.12   2 
 10 Ethan Partal              SO Bangor                 5:05.61   2 
 11 Jeremy Stone              SR Houlton/GHCA           5:10.27   2 
 12 Adam Miller-Treat         SO Bangor                 5:15.94   2 
 13 Cameron Levasseur         SR Presque Isle           5:17.83   2 
 14 Ira Nichols               JR Bangor                 5:27.17   1 
 15 Callahan Bryer            JR Mount Desert           5:28.37   1 
 16 Quinn D'Alessio           JR Bangor                 5:37.07   1 
 17 Josh Schupbach            FR Fort Fairfield         5:37.28   1 
 18 Lynx Fabian               JR Mount Desert           5:38.47   1 
 19 Roland Ladd               JR Bangor                 5:40.97   1 
 20 Ezra Leach                JR Presque Isle           5:43.08   1 
 21 Ashton Carusoe            FR Bangor                 6:00.55   1 
 22 Riley Poulin-Bickford     SR Bangor                 6:14.11   1 
 23 Jack Moring               JR Bangor                 6:24.10   1 
 24 Christopher Rice          FR Bangor                 6:26.14   1 
 25 Will Caron                SO Bangor                 7:16.62   1 
 
Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ponce Saltysiak           SR Mount Desert          10:23.68   10   
  2 Jon Genrich               SR Mount Desert          11:18.84    8   
  3 Daniel Ross               JR Houlton/GHCA          11:32.78    6   
  4 Jeremy Stone              SR Houlton/GHCA          11:36.38    4   
  5 Mason Soares              SR Mount Desert          11:49.69    2   
 
Boys 110 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Conner Michaud            SR Presque Isle             16.03   10   
  2 Hunter Gray               SR Mount Desert             19.88    8   
  3 Kaleb Hamel               FR Fort Fairfield           21.94    6   
 
Boys 300 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Conner Michaud            SR Presque Isle             41.41   10   
  2 Baylor Landsman           SR Mount Desert             44.55    8   
  3 Paxton Dionne             SR Bangor                   50.61    6   
  4 Xavier Pike               FR Bangor                   51.97    4   
 
Boys 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Bangor High School  'A'                               48.16   10   
     1) Scott Fahey JR                  2) Lucas Sun SO                   
     3) Andre Brozman FR                4) Gage Jones FR                  
  2 Mount Desert Island HighSchool  'A'                   49.05    8   
     1) Philip Catanese SO              2) Jesse Lower JR                 
     3) Ieuan Howell JR                 4) Miles Burr FR                  
 -- Presque Isle High School  'A'                            DQ  
     1) Cole Nadeau JR                  2) Ezra Leach JR                  
     3) Jaron Leach JR                  4) Joshua Keiser SO               
 
Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Mount Desert Island HighSchool  'A'                 3:40.54   10   
     1) Baylor Landsman SR              2) Jon Genrich SR                 
     3) Ponce Saltysiak SR              4) Walker St. Germain SO          
  2 Bangor High School  'A'                             3:53.54    8   
     1) James Fahey SR                  2) Colby Hope SR                  
     3) Simon Socolow JR                4) Gordon Doore SR                
  3 Bangor High School  'B'                            x4:06.20  
     1) Gage Jones FR                   2) Jack Patterson JR              
     3) Andre Brozman FR                4) Paxton Dionne SR               
 
Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Mount Desert Island HighSchool  'A'                 8:50.10   10   
     1) Sam York SO                     2) Cody Parker SR                 
     3) Ponce Saltysiak SR              4) Jon Genrich SR                 
  2 Presque Isle High School  'A'                       9:32.91    8   
     1) Braden Castonguay SO            2) Cameron Levasseur SR           
     3) Ezra Leach JR                   4) Gage LeTourneau SR             
  3 Bangor High School  'A'                             9:39.78    6   
     1) Quinn D'Alessio JR              2) Roland Ladd JR                 
     3) Ira Nichols JR                  4) Lucas Sun SO                   
 
Boys High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Malachi Cummings          SO Presque Isle           5-08.00   10   
  2 Micah Daigle              FR Fort Fairfield         5-04.00    8   
  3 Charlie Parker            JR Mount Desert           5-00.00    6   
  4 Henry Lester              FR Mount Desert          J5-00.00    4   
  5 Scott Fahey               JR Bangor                J5-00.00    2   
  6 Jacob Devine              SR Presque Isle           4-10.00    1   
 -- Gavin Carr                SR Brewer                X5-08.00  
 
Boys Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Tyler Reilly              SR Bangor                11-06.00   10   
  2 Ellis Braga               JR Searsport             10-06.00    8   
  3 Jacob Devine              SR Presque Isle           9-06.00    6   
  4 Frederick Oldenburg       JR Bangor                 9-00.00    4   
  5 Thomas Bradley            JR Searsport              8-00.00    2   
  6 Josh Schupbach            FR Fort Fairfield         6-06.00    1   
  7 Daniel Freudig            FR Mount Desert           6-00.00  
 -- Gavin Carr                SR Brewer                X9-00.00  
 
Boys Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Henry Lester              FR Mount Desert          19-08.00   10   
  2 Baylor Landsman           SR Mount Desert          18-11.00    8   
  3 Miles Burr                FR Mount Desert          18-09.00    6   
  4 Scott Fahey               JR Bangor               J18-09.00    4   
  5 Conner Michaud            SR Presque Isle          18-08.00    2   
  6 Jacob Devine              SR Presque Isle          17-11.00    1   
  7 Sam Ahola                 SO Bangor                17-10.50  
  8 Charlie Parker            JR Mount Desert          17-05.50  
  9 Ieuan Howell              JR Mount Desert          17-05.00  
 10 Jaron Leach               JR Presque Isle          17-03.50  
 11 Hunter Gray               SR Mount Desert          16-06.00  
 12 Kaleb Hamel               FR Fort Fairfield        13-09.00  
 13 Chris Nichols             FR Bangor                13-07.50  
 14 Ian Cottrell              FR Searsport             10-03.00  
 15 Trey Newcomb              FR Presque Isle           9-02.00  
 -- Gavin Carr                SR Brewer               X18-10.00  
 
Boys Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Conner Michaud            SR Presque Isle          38-08.00   10   
  2 Ieuan Howell              JR Mount Desert          38-05.00    8   
  3 Jacob Devine              SR Presque Isle          35-02.00    6   
  4 Sam Ahola                 SO Bangor                33-04.00    4   
  5 Jeremy Stone              SR Houlton/GHCA          33-02.00    2   
 -- Philip Catanese           SO Mount Desert              FOUL  
 -- Gavin Carr                SR Brewer               X39-04.50  
 
Boys Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Maxx Smith                SR Bangor                45-00.25   10   
  2 Archer Hill               SR Mount Desert          42-03.25    8   
  3 Ian Randall               FR Bangor                38-09.50    6   
  4 Xavier McAtee             JR Presque Isle          38-06.00    4   
  5 Malachi Cummings          SO Presque Isle          35-07.25    2   
  6 Austin Lozano             FR Bangor                35-00.25    1   
  7 Ethan Harkins             SR Mount Desert          34-09.75  
  8 Jackson Laws              SR Mount Desert          34-09.00  
  9 Josiah Rodriguez          SO Bangor                33-01.75  
 10 Gage LeTourneau           SR Presque Isle          32-07.50  
 11 Ivan Andros               SR Mount Desert          32-04.00  
 12 Andrew James              SO Mount Desert          30-09.75  
 13 Joshua Keiser             SO Presque Isle          28-04.00  
 14 Bailey Hewitt             FR Presque Isle          24-07.75  
 15 Colby Treat               FR Searsport             23-11.25  
 16 Samuel Ingram             SO Mount Desert          23-09.25  
 
Boys Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Archer Hill               SR Mount Desert            136-01   10   
  2 Maxx Smith                SR Bangor                  135-03    8   
  3 Xavier McAtee             JR Presque Isle            118-08    6   
  4 Jackson Laws              SR Mount Desert            115-10    4   
  5 Malachi Cummings          SO Presque Isle            108-02    2   
  6 Andrew James              SO Mount Desert             90-03    1   
  7 Ian Randall               FR Bangor                   85-10  
  8 Ivan Andros               SR Mount Desert             79-08  
  9 Samuel Ingram             SO Mount Desert             74-07  
 10 Austin Lozano             FR Bangor                   72-07  
 11 Youssef Elhefnawi         FR Bangor                   63-09  
 12 Ethan Harkins             SR Mount Desert             62-09  
 13 Thanakorn Taentlek        SO Searsport                58-11  
 14 Colby Treat               FR Searsport                58-10  
 15 Joshua Keiser             SO Presque Isle             57-03  
 16 Sam Rutledge              SO Bangor                   56-05  
 17 Bailey Hewitt             FR Presque Isle             54-03  
 -- Paul Briggs               SR Mount Desert              FOUL  
 
Boys Javelin Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Malachi Cummings          SO Presque Isle            139-11   10   
  2 Jackson Laws              SR Mount Desert            131-09    8   
  3 Maxx Smith                SR Bangor                  119-04    6   
  4 Ethan Harkins             SR Mount Desert            104-11    4   
  5 Xavier McAtee             JR Presque Isle            103-07    2   
  6 Philip Catanese           SO Mount Desert            101-09    1   
  7 Ivan Andros               SR Mount Desert             92-02  
  8 Paul Briggs               SR Mount Desert             85-08  
  9 Sam Rutledge              SO Bangor                   85-06  
 10 Ty Massie                 SR PCHS                     85-00  
 11 Adam Elkadi               SR Bangor                   83-06  
 12 Samuel Ingram             SO Mount Desert             72-09  
 13 Andrew James              SO Mount Desert             68-04  
 14 Youssef Elhefnawi         FR Bangor                   64-04  
 15 Bailey Hewitt             FR Presque Isle             55-03  
 16 Ian Cottrell              FR Searsport                49-00  
 
Boys 1600 Meter Race Walk
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ethan Wydysh              SR Presque Isle           9:32.65   10   
 -- Tyler Kahkonen            SR Brewer                X9:35.34  
 
                    Men - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
    1) Mount Desert Island HighSc 197        2) Bangor High School        166   
    3) Presque Isle High School   115        4) Fort Fairfield High Schoo  23   
    5) Houlton High / GHCA         12        6) Searsport District High    10