The Maine Class B North Regional Wrestling Championships were held in Fort Kent on Saturday, February 10th.

Here are the Team Results and Top 5 wrestlers in each weight class. The Top 4 head to States, and the 5th is an alternate in case any of the Top 4 are unable to compete.

Team Results

  1. Mattanawcook Academy/Lee 170.50
  2. Dexter 159.0
  3. Mount View 143.0
  4. Belfast 121.50
  5. Ellsworth 102.0
  6. Piscataquis 94.0
  7. Foxcroft Academy 84.5
  8. Bucksport 82.0
  9. Fort Kent 73.0
  10. Washington Academy 71.0
  11. MDI 55.0
  12. MCI 52.0
  13. Caribou 46.5
  14. Calais 14.0
  15. Woodland 13.0
  16. Shead 0.0

106 Pound Weight Class

  1. Dominic Simpson - Belfast
  2. Clayton McPhetere - Mattanawcook Academy
  3. Isaac Allen - Dexter
  4. Nick McMillan - Foxcroft Academy
  5. Grace Maguire - Bucksport

113 Pound Weight Class

  1. Noah Parenteau - Belfast
  2. Bo Provencher - Bucksport
  3. Chase Scott - Calais
  4. Asher Bishop - Woodland
  5. Matt Severance - Dexter

120 Pound Weight Class

  1. Garrett Tibbets - Dexter
  2. Parker Hunter - Mattanawcook Academy
  3. Brock Gagnon - Caribou
  4. Tim Benthansen - Fort Kent
  5. Robert Wolff - Ellsworth

126 Pound Weight Class

  1. Luke Horne - Ellsworth
  2. Nathan Durgin - Foxcroft Academy
  3. Henry Bell - Washington Academy
  4. Noah Woodruff - Dexter
  5. Caleb Littlefield - Piscataquis

132 Pound Weight Class

  1. Antonio Vieria - Mount View
  2. Wyatt Cram - Dexter
  3. Wyatt Leighton - Mattanawcook Academy
  4. Sadie Story - Washington Academy
  5. Jovin Pesek - Ellsworth

138 Pound Weight Class

  1. Keith Cook - MCI
  2. Karson Tibbetts - Piscataquis
  3. Josiah Miller - Mount View
  4. Damiair Miller - Dexter
  5. Nick Jacobs - MDI

144 Pound Weight Class

  1. Jack Desjardins - Fort Kent
  2. Owen Harper - Mattanawcook Academy
  3. Ryker Evans - Belfast
  4. Grayson Mote - Ellsworth
  5. Skighler Woodard - Dexter

150 Pound Weight Class

  1. Andrew Fairbrother - Belfast
  2. Ronan Maguire - Bucksport
  3. Alex Whitney - Mount View
  4. Daniel Freudig - MDI
  5. Gape Cupero - Dexter

157 Pound Weight Class

  1. Isaac Keresey - MCI
  2. Dominic Zeller - Piscataquis
  3. Ridge Weatherbee - Ellsworth
  4. Kaiden Friend - Mattanawcook Academy
  5. Caleb Pelkey - Dexter

165 Pound Weight Class

  1. Quentin Rich - Dexter
  2. Jacob Poire - Foxcroft Academy
  3. Remi Grindle - Bucksport
  4. Brady Ball - Piscataquis
  5. Kodiak Green - Mattanawcook Academy

175 Pound Weight Class

  1. Harper Jenkins - Mattanawcook Academy
  2. Cooper Wren - Mount View
  3. Dominc Cookson - Piscataquis
  4. Maxwell Ryan - Caribou
  5. Nick Thompson - Foxcroft Academy

190 Pound Weight Class

  1. Ian Friend - Mattanawcook Academy
  2. Carter Desjardins - Fort Kent
  3. Tanner Ladd - Dexter
  4. Tyler Wing - Foxcroft Academy
  5. Dawson Tripp - Belfast

215 Pound Weight Class

  1. James Dube - Mattanawcook Academy
  2. Casey McDonald - Ellsworth
  3. Mason Rose - MDI
  4. Oden Pontillo - Mount View
  5. Quinn Gobin - Belfast

285 Pound Weight Class

  1. Riley Bryant - Mount View
  2. Wyatt Weaver - Bucksport
  3. Beau Talbot - Piscataquis
  4. Hayden Melvin - Washington Academy
  5. Landon Fleming - Caribou
Get our free mobile app

 

 

More From WDEA Ellsworth Maine