The University of Maine announced the students who achieved Dean's List honors for the Spring 2020 semester on Tuesday, June 30th. There were 4,194 students recognized. To see the full list click HERE. Below, find the students from Hancock and Washington Counties. Congratulations to all!

Hancock County

Bar Harbor: Molly Brown, Julianna Cleves, Matthew Cox, Ryan Kelly, Matthew Lambert, Gabby Link, Abbe Miller, Maev Rogers, Sierra Tapley, Nathaniel Taylor

Bass Harbor: Abigail Muscat

Bernard: Christina Closson, Owen Mild, Claire Shaw

Blue Hill: Kacie Bond, Gabby Gadsby, Jenna Malvin, Suzie Milkowich, Kara Morrison, Erin Niehoff, Emma Richardson, Taylor Schildroth, Claudio Van Duijn

Bucksport: Elizabeth Baumann, Emma Bennett, Courtney Benson, Danny Bunker, Chase Carmichael, Amanda Carter, Jeremy Cole, Natalie Coleman, Cody Davis, Hannah Ferrell, Gabe Flegel, Kaylee Grindle, Eliza Hosford, Mitchell Kohls, Alexis Krull, Amy Santos-Iglesias, Sarah Scamperle, Carley Scanlon, Jordan Servetas, Chris Soper, Melissa St Peter, Mark Stiles, Jessica Swazey, Kendall Szumilas, James Terrill, Marissa Thompson, Arlena Tolmasoff, Taylor Wardwell

Castine: Christopher Ciano, Ian Henderson

Corea: Kimberly Hunt, Delaney Woodward

Cranberry Isles: Will Ferreira

Dedham: Daniel Davis, Sarah Dorey, Kate Fogg, Sara Hunt, Sierra Semmel, Kaitlin Walsh, Brett Webber

Deer Isle: Amy Hardy, Jordyn Judkins, Natalie Knowlton

East Blue Hill: Sarah Juster

Eastbrook: Malcolm Svec

Ellsworth: Belle Albert, Wyatt Alexander, Justin Brown, Joy Cartwright, Zak Charette, Will Doty, Delaney Dow, Keegan Grey, Riley Grindle, Jared Hamilton, Courtney King, Kaitlin McCullough, Chantal Ouellette, Aaron Scillia, Austin Stover, Dylan Taplin, Evan Toothaker, Maria Wagenknecht, Jared Wright

Franklin: Taylor Merchant

Gouldsboro: Emma Bunch

Hancock: Brian Awalt, Jordan Mercer, Michael Mutlu

Hulls Cove: Rushanne Facey, Loren Genrich

Lamoine: Charlotte Alley, Nicole Brown, Elizabeth Dalton, Mackenzie Hanna

Little Deer Isle: SooZin Cha, Ennis Marshall

Mariaville: Isaac Tremblay

Mount Desert: Jesse Dyer, Alex Eason, Hannah Edgecomb, Megan Howell, Sam Johnson, Madeleine Macauley, Nate Parkinson, Bonnie Snyder, Seth Sweet, Samuel Walker, Matthew Woolfolk

Orland: Asha Kirkland, Reilly Linkel, Sarah Low, Jennifer Mcnamara, Ian Ramsay

Penobscot: Heather Munroe, Alex Szwez, Jacob Witting, Tate Yoder

Seal Cove: Emma Watras

Seal Harbor: Ally Bender

Sedgwick: Shannon Snell, Mikayla True

Sorrento: Madeline Bierman

Southwest Harbor: Ashley Anderson, Emily Jean DeCristofano, Sydney Kachmar, Ralph Magnani

Stonington: Hope Scully

Sullivan: Warren Higgins, Jim Huff, Andrea Knapp, Kevin Venard

Surry: Cheryl Coffin, Sophia Steinbarger

Trenton: Isaiah Cutshall, Cassidy Parady, Eli Parady, Nick Soper

Verona Island: Brittney Moran

Winter Harbor: Hannah Fleming, Liam Flubacher, Tara Flubacher

Washington County

Baileyville: Alex Morrison

Calais: Alex Barnett, Devon Carrier, Katie Cavanaugh, Kobey Gillespie, Isaac Johnson, Andrew McLellan, Maddy McVicar

Columbia: Shay Barbee Bamford

Danforth: Brady McEwen, Kimberly Stoddard

East Machias: Kayla Murdaugh, Shaina Murdaugh

Edmunds Township: Jevan McPhail

Harrington: Emma Denbow, Kayla Thompson

Jonesport: Morgan Rocks

Lubec: Richard Lyons, Jude Zanoni

Machiasport: Patrick Massaad, Rylea Steeves

Milbridge: Tashie Davis, Kelli Kennedy, Maura Pate

Pembroke: Kaylie Robertson

Perry: James Sapiel, Devyn Seeley

Pleasant Point: Seana Mackeldey

Steuben: Cameron Pottle

Trescott: Layla Lavigne

Trescott Township: Theodore Jans