Ellsworth High School was the host of the 1st Annual Downeast Invitational Swim Meet at the Downeast Family YMCA on December 30th. This non-scoring meet featured teams from Ellsworth, Washington Academy, Hampden Academy, George Stevens Academy and Sumner. Here are the individual times


Girls 200 Yard Medley Relay:
1, Ellsworth 'A' (Berry, MacPherson, Mazgaj, Barry), 2:04.48. 2, Ellsworth 'B' (MacPherson, Williams, Anderson, Frank), 2:11.80. 3, George Stevens 'A' (Allen, Jaffray, Scheff, Clapp), 2:23.90. 4, Hampden 'A' (Gray, Bethony, Poulin, Shayne), 2:25.01.
Boys 200 Yard Medley Relay:  
1, Ellsworth 'A' (Hill, Partridge, Fendl, Scheff), 1:48.32.
Girls 200 Yard Freestyle:
1, MacPherson, Caitlin, Ells, 2:11.83. 2, Moseley, Kristen, 2:31.44. 3, Arimond, Corina, Hampden, 2:41.06. 4, Wagner, Phoebe, Hampden, 2:55.37. 5, Hatch, Emily, Hampden, 3:24.81.
Boys 200 Yard Freestyle:
1, Springer, Robert, Ells, 2:14.34. 2, Brown, Jacob, Hampden, 2:31.10. 3, Dennison, Brian, WA, 2:38.89. 4, Willard, Harry, Hampden, 3:19.31.
Girls 200 Yard IM:
1, Cowing, Lauryn, Hampden, 2:24.54. 2, Mazgaj, Caroline, Ells, 2:31.30. 3, Frank, Lillian P, Ells, 2:43.49. 4, Allen, Fiona, GSA, 2:43.83.
Boys 200 Yard IM:
1, Partridge, Nick T, Ells, 2:07.82. 2, 1-2-3 Scheff, Henry, Ells, 2:19.95. 3, Hall, Anthony, Hampden, 2:39.29.
Girls 50 Yard Freestyle:
1, Barry, Kristy S, Ells, 26.08. 2, MacPherson, Caitlin, Ells, 26.76. 3, Shayne, Mikaela, Hampden, 29.39. 4, Gray, Mackenzie, Hampden, 29.98. 5, Clapp, Lael, GSA, 34.06. 6, Jaffray, Lily, GSA, 34.88. 7, Brown, Julia, Hampden, 36.47. 8. Turk, Mia, Hampden, 38.39.  9, Myers, Faith, WA, 42.28. 10, Simpson, Brianna M, Ells, 47.04.
Boys 50 Yard Freestyle:
1, Hill, Sean, Ells, 22.95. 2, Sealander, Franklin L, GSA, 25.68. 3, Fendl, Lucas, Ells, 26.21. 4, Morrison, Clark, GSA, 26.97. 5, Osterlin, Ben, Ells, 28.63. 6, Parsons, Sam, Hampden, 30.15. 7, 1-2-5 Lofranco, Dario, Hampden, 30.42. 8, 1-3-4 Farley, Michael, Ells, 32.65. 9, Morris, Rowan, WA, 35.04. 10, 1-5-2 Asyali, Ege, GSA, 43.89. 11, 1-6-6 Carver, Noah, WA, 55.36.
Girls 100 Yard Butterfly:
1, Barry, Kristy S, Ells, 1:03.47. 2, Anderson, Ellie, Ells, 1:12.18. 3, Berry, Jordan, Ells, 1:14.56. 4, Arimond, Corina, Hampden, 1:22.10.
Boys 100 Yard Butterfly:
1, Hill, Sean, Ells, 57.04. 2, 1-2-4 Fitzsimmons, Zain, WA, 59.91. 3, Luuring, Nick, WA, 1:19.69.
Girls 100 Yard Freestyle:
1, MacPherson, Leah, Ells, 1:04.58.  2, Allen, Fiona, GSA, 1:05.96. 3, Shayne, Mikaela, Hampden, 1:06.18. 4, Gray, Mackenzie, Hampden, 1:07.48. 5, Moseley, Kristen, Ells, 1:07.91. 6, Poulin, McKayla, Hammpden, 1:12.34. 7, Nickels, Claire, Hampden, 1:14.34. 8, Steigert, Maddie, Hampden, 1:17.67. 9, Khederain, Joey, SUMN, 1:21.46. 10, Colbeth, Phoebe, WA, 1:46.74.
Boys 100 Yard Freestyle:
1, 2-1-5 Morrison, Clark, GSA, 1:01.41. 2, Ulichny, Ryan W, Ells, 1:01.99. 3, Fendl, Lucas, Ells, 1:02.26. 4, Brown, Jacob, Hamdpen, 1:06.73. 5, Luuring, Nick, WA, 1:07.52. 6, Dennison, Brian, WA, 1:10.56. 7, Parsons, Sam, Hampden, 1:16.08. 8, Lofranco, Dario, Hampden, 1:19.05. 9, Morris, Hudson, WA, 1:22.66. 10, Morris, Rowan, WA, 1:24.74.
Girls 500 Yard Freestyle:
1, Cowing, Lauryn, Hampden, 6:08.97. 2, 1-2-2 Wagner, Phoebe, Hamden, 7:21.75. 3, Raye, Kaitlynn, Hampden, 7:25.47. 4, Hatch, Emily, Hampden, 9:01.38.
Boys 500 Yard Freestyle:
1, Cunningham, Derrick, Hamdpen, 7:17.86.
Girls 200 Yard Freestyle Relay:
1, Ellsworth 'A' (MacPherson, Anderson, Mazgaj, Barry), 1:48.74. 2, Hampden 'A' (Shayne, Arimond, Bethony, Poulin, McKayla), 2:03.79. 3, George Stevens 'A' (Allen, Scheff, Clapp, Jaffray), 2:12.86. 4, Hampden 'C' (Brown, Gilmore, Turk, Hawkins), 2:44.76.
Boys 200 Yard Freestyle Relay:
1, Ellsworth 'A' (Ulichny, Scheff, Partridge, Hill), 1:38.85. 2, Washington 'A' (Luuring, Dennison, Morris, Fitzsimmons), 1:58.48.
Girls 100 Yard Backstroke:
1, Williams, Logan, Ells, 1:18.00. 2, Raye, Kaitlynn, Hampden, 1:31.99. 3, Clapp, Lael, GSA, 1:36.17. 4, Nickels, Claire, Hampden, 1:39.86. 5, Turk, Mia, Hampden, 1:40.63. 6, Khederain, Joey, SUMN, 1:40.79.
Boys 100 Yard Backstroke:
1, Scheff, Henry, Ells, 1:09.18. 2, Springer, Robert, Ells, 1:12.65. 3, 1-3-2 Cunningham, Derrick, Hampden, 1:27.07. 4, Osterlin, Ben, Ells, 1:27.80. 5, Farley, Michael, Ells, 1:28.97. 6, 1-6-6 Willard, Harry, Hampden, 1:38.66.
Girls 100 Yard Breaststroke:
1, Mazgaj, Caroline, Ells, 1:20.65. 2, Frank, Lillian P, Ells, 1:26.01. 3, Williams, Logan, Ells, 1:26.41. 4, MacPherson, Leah, Ells, 1:26.74. 5, Berry, Jordan, Ells, 1:27.56. 6, Bethony, Natalie, Hampden, 1:35.21. 7, Jaffray, Lily, GSA, 1:39.78. 8, Palmer, Rachel, Hamdpen, 1:43.28. 9, Hawkins, Emma, Hampden, 1:52.72. 10, Colbeth, Phoebe, WA, 1:55.27.
Boys 100 Yard Breaststroke:
1, Partridge, Nick T, Ells-ME, 1:04.87.  2, Fitzsimmons, Zain, WA, 1:11.97. 3, Sealander, Franklin, 1:16.36.  4, Hall, Anthony, Hampden, 1:19.18.
Girls 400 Yard Freestyle Relay:
1, Ellsworth 'A' (Moseley, MacPherson, Frank, Berry), 4:28.91. 2, Hampden 'A' (Poulin, Arimond, Nickels, Gray), 4:56.09. 3, Hampden 'B' (Wagner, Phoebe, Palmer), 5:35.35. 4, Hampden 'C' (Steigert, Gilmore, Hatch, Cowing), 6:04.68.
Boys 400 Yard Freestyle Relay:
1, Ellsworth 'A' (Ulichny, Fendl, Osterlin, Springer), 4:15.04.