The Class B State Indoor Track and Field Meet is taking place in Lewiston at Bates College Saturday afternoon, February 15th. We are following live results while sitting at the Cross Insurance Center getting ready for MDI Basketball this afternoon.

In the 1st event of the day, the MDI Girls 4x800 relay team finished 5th while Ellsworth finished 16th. Here are the top 7 earning team points.

  1. Medomak Valley
  2. Greely
  3. Brewer
  4. York
  5. MDI
  6. Winslow
  7. Gray-New Gloucester

Girls Long Jump

  1 Abby Stroup               JR Brewer High School    17-05.25   10         
  2 Carly Warn                JR Winslow High School   16-08.25    8         
  3 Chenille Eccleston        SR Wells High School     16-06.50    6         
  4 Willa Dolley              SR Winslow High School   16-04.75    4         
  5 Grace Willey              FR Old Town              16-00.75    3         
  6 Morgan Honey              JR Brewer High School    16-00.00    2         
  7 Isabella Tanis            FR Brewer High School    15-00.00    1

Girls 55 meter Hurdles

  1 Lexi Brent                SO York High School          8.66   10         
  2 Darcy Cochran             SR Cape Elizabeth            8.69    8         
  3 Hayley Smith              SR York High School          8.79    6         
  4 Anna Reny                 JR Cony High School          8.85    4         
  5 Morgan Honey              JR Brewer High School        8.86    3         
  6 Grace Willey              FR Old Town                  9.07    2         
  7 Kristen Kirk              SO Cony High School          9.39    1

Girls 55 Meter Dash

  1 Junne Robertson-McIntire  SR Belfast                   7.36   10         
  2 Carly Warn                JR Winslow High School       7.44    8         
  3 Chenille Eccleston        SR Wells High School         7.48    6         
  4 Aaliyah Trask             SR Leavitt                   7.58    4         
  5 Johanna Stiles            SO Bucksport                 7.66    3         
  6 Madyson Redding           JR Old Town                  7.74    2         
  7 Sophia Poole              SR Waterville                7.74    1

Girls 1 mile Run

  1 Marin Provencher          SR Greely High School     5:21.72   10         
  2 Eleanor Tyne              SO Orono High School      5:23.78    8         
  3 Olivia Mosca              JR Brewer High School     5:24.49    6         
  4 Margo Kenyon              JR Leavitt                5:28.87    4         
  5 Jaymie Sidaway            JR John Bapst             5:36.44    3         
  6 Mackenzie Emerson         JR Medomak                5:38.67    2         
  7 Mia Turkington            SR Poland                 5:39.76    1

Girls Pole Vault

  1 Madison Gibbs             SR Brewer High School    10-00.00   10         
  2 Phoebe Slovenski          JR York High School       9-06.00    8         
  3 Lia Frazee                SO Belfast               J9-06.00    6         
  4 Maggie Coutts             SR Orono High School      9-00.00    4         
  5 Olivia Marsanskis         SO Greely High School    J9-00.00    3         
  6 Samantha Martin           SO MCI                   J9-00.00    2         
  7 Madison Soule             JR Gray-New Glouc         8-06.00    1

Boys 4x800 Relay

  1 Saint Domininc High School                          8:30.02   2  10      
     1) William Levasseur JR            2) Aidan Laviolette SO               
     3) James Cognata FR                4) Hunter Burkhardt SO               
  2 Greely High School                                  8:38.31   2   8      
     1) Riley Franklin SR               2) Brady Fluet JR                    
     3) Elias Leggat-Barr JR            4) Sam Wilson JR                     
  3 Hermon High School                                  8:56.18   2   6      
     1) Ian Meserve SO                  2) Max Pottle SR                     
     3) Dakota Clark SO                 4) Dylan Fowler JR                   
  4 York High School                                    8:56.86   2   4      
     1) Bill Bachelder JR               2) Hunter Pruett SO                  
     3) Rollan Lemieux SR               4) Cavin McNamara JR                 
  5 Ellsworth High School                               8:58.89   2   3      
     1) Colby Lacasse SO                2) Mike Kazmierczak SR               
     3) Nicholas Cormier JR             4) Matt Shea SR                      
  6 Orono High School                                   9:12.29   2   2      
     1) Eli Ewer JR                     2) Liam Farrell JR                   
     3) Gabe Livengood JR               4) Patrick Tyne SR                   
  7 Cape Elizabeth High School                          9:16.33   1   1      
     1) Owen Patry                      2) Vaughn Lindenau                   
     3) Keegan O'Grady                  4) Ricky Perruzzi JR

Boys 55 Meter Hurdles

  1 Jacob Michaud             JR Wells High School         8.20   10         
  2 Jacob MacCallum           SR Gray-New Glouc            8.25    8         
  3 Henry Scheff              JR Ellsworth                 8.44    6         
  4 Jack Sandone              SR Ellsworth                 8.48    4         
  5 Beck Deeny                JR Ellsworth                 8.55    3         
  6 Nolan Garey               FR Poland                    8.66    2         
  7 Calvin Healey             JR York High School          8.70    1

Boys 55 Meter Dash

  1 Cole Martin               JR Belfast                   6.67   10         
  2 Law Hinkley               SR Nokomis                   6.69    8         
  3 Seamus Reeve              JR Traip Academy             6.83    6         
  4 Carvil Turner             SO Old Town                  6.87    4         
  5 Trenton Ellis             JR Orono High School         6.90    3         
  6 Donovin Armstrong         SR Belfast                   6.92    2         
  7 Max McGadney              SR Waterville                6.96    1

Boys 1 Mile Run
1 Sam Wilson                JR Greely High School     4:43.36   10
2 Eli Hultstrom             SR York High School       4:43.54    8
3 Jarrett Gulden            SR Lincoln Academy        4:44.22    6
4 Martin Horne              JR Freeport               4:46.06    4
5 Aidan Pryor               JR Morse High School      4:50.17    3
6 Colin Senger              JR Yarmouth               4:51.99    2
7 Will Perkins              SR Boothbay Region        4:54.28    1

Boys High Jump

  1 Conor Morin               FR Cony High School       6-03.00   10         
  2 Rhys Evans                JR York High School       6-00.00    8         
  3 Christian Burke           JR York High School      J6-00.00    6         
  4 Hayden Henriksen          SO York High School       5-10.00    4         
  5 Aaron Bard                JR Bangor Chr            J5-10.00    3         
  6 John Bychock              SR York High School      J5-10.00    2         
  7 Henry Scheff              JR Ellsworth              5-08.00    1

Boys Triple Jump

  1 Conor Morin               FR Cony High School       6-03.00   10         
  2 Rhys Evans                JR York High School       6-00.00    8         
  3 Christian Burke           JR York High School      J6-00.00    6         
  4 Hayden Henriksen          SO York High School       5-10.00    4         
  5 Aaron Bard                JR Bangor Chr            J5-10.00    3         
  6 John Bychock              SR York High School      J5-10.00    2         
  7 Henry Scheff              JR Ellsworth              5-08.00    1

Boys Shot Put

Finals                                                                       
  1 William Carrolton         SR Morse High School     55-01.50   10         
  2 Sean Neal                 SR Brewer High School    53-11.25    8         
  3 Isaac Plourde             JR Lawrence              47-10.00    6         
  4 Kaleb Frey                SR Gray-New Glouc        44-09.50    4         
  5 Michael McNeil            SR Yarmouth              44-04.50    3         
  6 Tom Casey                 JR Leavitt               43-05.00    2         
  7 Matt Charpentier          FR York High School      42-04.00    1


We will update this as results come in. To see all the results click HERE