The PVC Large School Track and Field Championships were held at Hampden Academy on Friday, May 28th and when all was said and done the Bangor Rams came in 1st place, nipping MDI by 1 point for the Team title.

The Top 5 Team Results were

  1. Bangor - 124 points
  2.  MDI - 123 points
  3. Caribou - 82 points
  4. Old Town - 59 points
  5. Brewer - 56 points

Corbin Flewelling of Old Town was named the Top Performer of the Meet. Here are the individual results from Sub 5

The Class B State Meet will be held June 5th

 

Boys 100 Meter Dash
===================================================================
Top 8 Advance by Time
  PVC Record: R 11.10  2018        James Peterson, Hermon                      
'19 Champion:   11.43              Landyn Francis, Bangor                      
    Facility: F 11.30  2016        Ernie Ruby, Windham                         
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Miles Burr                FR Mount Desert             11.39q  3 
  2 Chester Turner            JR Old Town                 11.63q  2 
  3 Zander Hunter             JR Brewer                   11.74q  1 
  4 Henry Lester              FR Mount Desert             11.76q  3 
  5 Jorden Cote               SO Old Town                 11.93q  3 
  6 Josh Horr                 SO Brewer                   12.04q  1 
  7 Ben Allen                 SR Hampden                  12.11q  3 
  8 Jacob Devine              SR Presque Isle             12.12q  3 
  9 Gage Jones                FR Bangor                   12.14   2 
 10 Aaron Lynch               JR Ellsworth                12.14   1 
 11 Jonah Roy                 JR Presque Isle             12.32   2 
 12 Jesse Lower               JR Mount Desert             12.34   1 
 13 Sam Ahola                 SO Bangor                   12.41   2 
 14 Colin Poitras             JR Caribou                  12.41   3 
 15 Dakota Clark              JR Hermon                   12.43   1 
 16 Joshua Keiser             SO Presque Isle             12.50   2 
 17 Andre Brozman             FR Bangor                   12.52   1 
 18 Xavier Pike               FR Bangor                   12.67   2 
 19 Jaron Leach               JR Presque Isle             12.71   2 
 20 Nolan Raymond             SO Hermon                   12.71   3 
 21 Carter Belanger           SR Caribou                  12.83   2 
 -- Scott Fahey               JR Bangor                      DQ   1 
 
Boys 100 Meter Dash
=======================================================================
  PVC Record: R 11.10  2018        James Peterson, Hermon                      
'19 Champion:   11.43              Landyn Francis, Bangor                      
    Facility: F 11.30  2016        Ernie Ruby, Windham                         
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Miles Burr                FR Mount Desert             11.52   10   
  2 Chester Turner            JR Old Town                 11.53    8   
  3 Zander Hunter             JR Brewer                   11.70    6   
  4 Henry Lester              FR Mount Desert             12.04    4   
  5 Ben Allen                 SR Hampden                  12.14    2   
  6 Jorden Cote               SO Old Town                 12.18    1   
  7 Josh Horr                 SO Brewer                   12.21  
  8 Jacob Devine              SR Presque Isle             12.22  
 
Boys 200 Meter Dash
==========================================================================
  PVC Record: R 22.60  2018        James Petersen, Hermon                      
'19 Champion:   23.30              Andrew Munroe, Bangor                       
    Facility: F 22.82  2016        Sam Rusak, Scarborough                      
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Miles Burr                FR Mount Desert             23.26   3  10   
  2 Andrew Munroe             SR Bangor                   23.40   3   8   
  3 Walker St. Germain        SO Mount Desert             23.71   3   6   
  4 Chester Turner            JR Old Town                 24.05   3   4   
  5 Henry Lester              FR Mount Desert             24.40   3   2   
  6 Ben Allen                 SR Hampden                  24.46   3   1   
  7 Ethan Holdsworth          SR Caribou                  24.58   3 
  8 Gage Jones                FR Bangor                   24.92   3 
  9 Jorden Cote               SO Old Town                 24.94   2 
 10 Aaron Lynch               JR Ellsworth                25.17   1 
 11 Jonah Roy                 JR Presque Isle             25.27   2 
 12 Kyle LaBreck              FR Caribou                  25.28   2 
 13 Joshua Keiser             SO Presque Isle             25.34   1 
 14 Raymond Brickle           SO Hampden                  25.45   2 
 15 Dalton Plummer            JR John Bapst               25.56   2 
 16 Jesse Lower               JR Mount Desert             25.59   2 
 17 Benjamin Mock             JR John Bapst               26.01   1 
 18 Damien Frey               SO Brewer                   26.22   2 
 
Boys 400 Meter Dash
==========================================================================
  PVC Record: R 50.16  2016        Michaiah Robinson, Washington Acad          
'19 Champion:   51.76              Trace Cyr, Presque Isle                     
    Facility: F 50.19  2016        Kennan Welzel, Brunswick                    
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Walker St. Germain        SO Mount Desert             51.02   2  10   
  2 Ben Allen                 SR Hampden                  53.42   2   8   
  3 Jon Genrich               SR Mount Desert             55.04   2   6   
  4 Hunter Clukey             SO John Bapst               56.27   2   4   
  5 Jaron Leach               JR Presque Isle             56.32   2   2   
  6 Sam Stroup                SR Brewer                   56.64   2   1   
  7 Raymond Brickle           SO Hampden                  56.79   2 
  8 Benjamin Mock             JR John Bapst               57.28   2 
  9 Tanner Seura              SO Ellsworth                58.38   1 
 10 Chase Hardwick            SO Ellsworth                59.13   1 
 11 Braeden Soule             JR Hampden                  59.92   1 
 12 Noah Daigle               JR Mount Desert             59.93   1 
 13 James Cherrier            SO Caribou                1:00.46   1 
 
Boys 800 Meter Run
==========================================================================
  PVC Record: R 1:53.19  2014        Dan Curts, Ellsworth                      
'19 Champion:   2:01.13              Wyatt Lord, Hampden                       
    Facility: F 1:58.36  2016        Owen Concaugh, Messalonskee               
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Daniel McCarthy           JR Bangor                 1:58.42   2  10   
  2 Abbott Valentine          JR Hampden                2:00.01   2   8   
  3 Gordon Doore              SR Bangor                 2:01.77   2   6   
  4 Malachai Willey           SR Caribou                2:04.57   2   4   
  5 Logan Geiser              SR Brewer                 2:05.00   2   2   
  6 Colby Hope                SR Bangor                 2:08.98   1   1   
  7 Sam York                  SO Mount Desert           2:11.12   2 
  8 Jack Patterson            JR Bangor                 2:11.14   2 
  9 Cody Parker               SR Mount Desert           2:11.25   2 
 10 Gabe Fiske                SR Hampden                2:12.13   1 
 11 Brady Miller              SR Caribou                2:14.85   1 
 12 Hunter Clukey             SO John Bapst             2:15.00   1 
 13 Braden Castonguay         SO Presque Isle           2:15.02   1 
 14 Simon Socolow             JR Bangor                 2:15.97   1 
 
Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
  PVC Record: R 4:18.81  2002        Steven DeWitt, Ellsworth                  
'19 Champion:   4:28.12              Wyatt Lord, Hampden                       
    Facility: F 4:22.16  2016        Osman Doorow, Lewiston                    
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Abbott Valentine          JR Hampden                4:26.80   10   
  2 Daniel McCarthy           JR Bangor                 4:32.06    8   
  3 Jordan Duplessie          SR Caribou                4:32.94    6   
  4 Gordon Doore              SR Bangor                 4:40.29    4   
  5 Dylan Fowler              SR Hermon                 4:44.07    2   
  6 Gabe Fiske                SR Hampden                4:56.50    1   
  7 Braden Castonguay         SO Presque Isle           4:58.78  
  8 Liam McKernan             FR Mount Desert           4:59.47  
  9 Adam Miller-Treat         SO Bangor                 5:01.61  
 10 Simon Socolow             JR Bangor                 5:09.66  
 
Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
  PVC Record: R  9:07.66  1998        Louie Luchini, Ellsworth                 
'19 Champion:   10:16.17              Dwight Knightly, Bangor                  
    Facility: F  9:33.67  2016        Osman Doorow, Lewiston                   
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jordan Duplessie          SR Caribou                9:53.88   10   
  2 James Fahey               SR Bangor                 9:55.33    8   
  3 Ian Meserve               JR Hermon                10:05.47    6   
  4 Frederick Oldenburg       JR Bangor                10:17.98    4   
  5 Cooper Parlee             JR Brewer                10:22.16    2   
  6 Brody Simons              FR Hampden               10:50.98    1   
  7 Ethan Partal              SO Bangor                10:59.52  
  8 Mason Soares              SR Mount Desert          10:59.72  
  9 Callahan Bryer            JR Mount Desert          11:38.46  
 -- George Ferland            SO Caribou                     DQ   steps inside
 -- Ponce Saltysiak           SR Mount Desert                DQ   steps inside
 -- Michael Cyr               JR Caribou                     DQ   steps inside
 
Boys 110 Meter Hurdles
===================================================================
Top 8 Advance by Time
  PVC Record: R 14.72  2019        Zachary Beaton, Hermon                      
'19 Champion:   14.72              Zachary Beaton, Hermon                      
    Facility: F 15.01  2016        Sam Rusak, Scarborough                      
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Andrew Munroe             SR Bangor                   16.17q  2 
  2 Conner Michaud            SR Presque Isle             16.73q  1 
  3 Henery Scheff             SR Ellsworth                16.79q  2 
  4 Angel Riopelle            SR Caribou                  17.57q  1 
  5 Jack Guinness             FR John Bapst               18.14q  1 
  6 John Nadeau               SR John Bapst               18.50q  2 
  7 Pablo Garcia              SO Brewer                   18.79q  2 
  8 Drew Pierson              SO Ellsworth                19.33q  2 
  9 Hunter Gray               SR Mount Desert             19.33   1 
 10 James Cote                SO Old Town                 19.45   1 
 11 Kyle LaBreck              FR Caribou                  19.65   2 
 12 Rowen Tate                FR Ellsworth                20.13   1 
 13 Mason St Peter            FR Caribou                  20.70   1 
 
Boys 110 Meter Hurdles
=======================================================================
  PVC Record: R 14.72  2019        Zachary Beaton, Hermon                      
'19 Champion:   14.72              Zachary Beaton, Hermon                      
    Facility: F 15.01  2016        Sam Rusak, Scarborough                      
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Andrew Munroe             SR Bangor                   15.94   10   
  2 Henery Scheff             SR Ellsworth                16.25    8   
  3 Angel Riopelle            SR Caribou                  17.32    6   
  4 Jack Guinness             FR John Bapst               17.88    4   
  5 Pablo Garcia              SO Brewer                   17.88    2   
  6 John Nadeau               SR John Bapst               18.38    1   
  7 Drew Pierson              SO Ellsworth                18.90  
 -- Conner Michaud            SR Presque Isle                DQ   trail leg interferen
 
Boys 300 Meter Hurdles
==========================================================================
  PVC Record: R 37.6h  1987        Alan Baldwin, Hampden                       
'19 Champion:   40.87              Zachary Beaton, Hermon                      
    Facility: F 39.86  2016        Pablo DeMarco, Deering                      
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Conner Michaud            SR Presque Isle             40.87   2  10   
  2 Baylor Landsman           SR Mount Desert             41.59   2   8   
  3 Angel Riopelle            SR Caribou                  43.67   2   6   
  4 Henery Scheff             SR Ellsworth                43.81   2   4   
  5 Jack Guinness             FR John Bapst               46.36   2   2   
  6 Kyle LaBreck              FR Caribou                  46.52   2   1   
  7 Job Johnson               FR Hermon                   47.54   1 
  8 Pablo Garcia              SO Brewer                   48.10   2 
  9 Mason St Peter            FR Caribou                  48.42   1 
 10 John Nadeau               SR John Bapst               49.07   1 
 11 Hunter Gray               SR Mount Desert             49.93   2 
 12 Xavier Pike               FR Bangor                   50.53   1 
 13 Paxton Dionne             SR Bangor                   51.38   1 
 
Boys 4x100 Meter Relay
==========================================================================
  PVC Record: R 44.59  2014        Old Town                                    
                       A Comeau, N Boutin, C Moody, T Darby              
'19 Champion:   45.21              Old Town High School, Old Town              
                       N Letourneau, Z Fostun, E Veilleux, W Dorr        
    Facility: F 44.09  2016        Falmouth                                    
                       Martin, Sanzari, Dunn, Polewaczyk                 
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Mount Desert Island HighSchool                        45.21   2  10   
     1) Henry Lester FR                 2) Baylor Landsman SR             
     3) Ieuan Howell JR                 4) Miles Burr FR                  
  2 Old Town High School                                  46.26   2   8   
     1) Jorden Cote SO                  2) Chester Turner JR              
     3) Duane Tibbetts SR               4) Corbin Flewelling SO           
  3 Bangor High School                                    46.42   2   6   
     1) Scott Fahey JR                  2) Gage Jones FR                  
     3) Tyler Reilly SR                 4) Andrew Munroe SR               
  4 Brewer High School                                    47.33   1   4   
     1) Damien Frey SO                  2) Josh Horr SO                   
     3) Ben Lord JR                     4) Lendl Zaehringer SO            
  5 Caribou High School                                   47.74   2   2   
     1) Angel Riopelle SR               2) Carter Belanger SR             
     3) Caleb Robbins SR                4) Kyle LaBreck FR                
  6 Ellsworth High School                                 48.75   2   1   
     1) Lucas Fendl JR                  2) Chase Hardwick SO              
     3) Beck Deeny SR                   4) Aaron Lynch JR                 
  7 John Bapst Memoria High School                        51.55   1 
     1) Aaron Sproul FR                 2) Gilman Taylor FR               
     3) Diego Harvey FR                 4) Benjamin Mock JR               
  8 Hampden Academy                                       52.45   1 
     1) Aaron Fitzgerald SR             2) Isaac Hanish SR                
     3) Bryan Frost SR                  4) Zachary Robichaud SR           
 -- Hermon High School                                       DQ   2  out of zone
     1) Ben Bateman SO                  2) Dakota Clark JR                
     3) Nolan Raymond SO                4) Devin Smith SR                 
 
Boys 4x400 Meter Relay
==========================================================================
  PVC Record: R 3:31.10  1995        Sumner                                    
                         C Wentworth, D Seward, M Micalizzi, E Thomann     
'19 Champion:   3:37.30              Old Town High School, Old Town            
                         D Crenshaw, N Letourneau, W Dorr, Z Fostun        
    Facility: F 3:29.28  2016        Marshwood                                 
                         Wilson,Moore, Leisentritt, Dow                    
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Bangor High School                                  3:31.89   2  10   
     1) Daniel McCarthy JR              2) Colby Hope SR                  
     3) Gordon Doore SR                 4) Andrew Munroe SR               
  2 Mount Desert Island HighSchool                      3:32.40   2   8   
     1) Baylor Landsman SR              2) Jon Genrich SR                 
     3) Ponce Saltysiak SR              4) Walker St. Germain SO          
  3 Hampden Academy                                     3:45.30   2   6   
     1) Braeden Soule JR                2) Ben Allen SR                   
     3) Raymond Brickle SO              4) Abbott Valentine JR            
  4 Brewer High School                                  3:45.44   2   4   
     1) Sam Stroup SR                   2) Dylan Huff SR                  
     3) Damien Frey SO                  4) Logan Geiser SR                
  5 Caribou High School                                 3:45.57   2   2   
     1) Angel Riopelle SR               2) Caleb Robbins SR               
     3) Malachai Willey SR              4) Jordan Duplessie SR            
  6 Hermon High School                                  3:45.59   1   1   
     1) Ben Bateman SO                  2) Dylan Fowler SR                
     3) Dakota Clark JR                 4) Devin Smith SR                 
  7 Presque Isle High School                            3:46.15   1 
     1) Braden Castonguay SO            2) Jaron Leach JR                 
     3) Cameron Levasseur SR            4) Conner Michaud SR              
  8 John Bapst Memoria High School                      3:51.82   2 
     1) Hunter Clukey SO                2) Benjamin Mock JR               
     3) Jack Guinness FR                4) Kyle Sidaway SO                
  9 Old Town High School                                4:02.46   1 
     1) James Cote SO                   2) Jayden Brawn JR                
     3) Devon Lagasse JR                4) Spencer Gordon SO              
 -- Ellsworth High School                                    DQ   2  out of zone
     1) Henery Scheff SR                2) Logan McGowan JR               
     3) Tanner Seura SO                 4) Drew Pierson SO                
 
Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
  PVC Record: R 8:17.45  1997        Bangor                                    
                         J Rogerson, Virotta, Z Capehart, C Pile           
'19 Champion:   8:28.00              Bangor High School, Bangor                
                         G Doore, D Knightly, C Coyle, J Fahey             
    Facility: F 7:58.40  2016        Messalonskee                              
                         Turner, Hoyle, Bessey, Concaugh                   
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Bangor High School                                  8:07.59R  10   
     1) James Fahey SR                  2) Frederick Oldenburg JR         
     3) Gordon Doore SR                 4) Daniel McCarthy JR             
  2 Mount Desert Island HighSchool                      8:37.16    8   
     1) Sam York SO                     2) Cody Parker SR                 
     3) Jon Genrich SR                  4) Ponce Saltysiak SR             
  3 Caribou High School                                 8:37.94    6   
     1) Michael Cyr JR                  2) Malachai Willey SR             
     3) George Ferland SO               4) Brady Miller SR                
  4 Hermon High School                                  9:05.46    4   
     1) Ben Bateman SO                  2) Aiden Searway JR               
     3) Ian Meserve JR                  4) Dylan Fowler SR                
  5 Brewer High School                                  9:09.87    2   
     1) Logan Geiser SR                 2) Sam Stroup SR                  
     3) James Bertolino SO              4) Trevor Parlee FR               
  6 Presque Isle High School                            9:13.92    1   
     1) Braden Castonguay SO            2) Ezra Leach JR                  
     3) Gage LeTourneau SR              4) Cameron Levasseur SR           
  7 Hampden Academy                                    10:02.08  
     1) Alexander Bruce FR              2) Brody Simons FR                
     3) Keon Shields SO                 4) Chance Sudbeck JR              
 
Boys High Jump
=======================================================================
  PVC Record: R 6-09.50  2019        Cayden Spencer-Thompson, Mattanawcook     
'19 Champion:      5-08              Nathan Regan, Old Town                    
    Facility: F    6-02  2013        Andrew Lewis, Fort Fairfield              
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Corbin Flewelling         SO Old Town               5-10.00   10   
  2 Ethan Holdsworth          SR Caribou                5-10.00    8   
  3 Dalton Plummer            JR John Bapst             5-08.00    6   
  4 Gavin Carr                SR Brewer                 5-08.00    3   
  4 Malachi Cummings          SO Presque Isle           5-08.00    3   
  6 Henery Scheff             SR Ellsworth              5-06.00    1   
  7 Beck Deeny                SR Ellsworth              5-04.00  
  7 Logan McGowan             JR Ellsworth              5-04.00  
  9 Drew Pierson              SO Ellsworth              5-04.00  
 10 Lendl Zaehringer          SO Brewer                 5-04.00  
 11 Charlie Parker            JR Mount Desert           5-02.00  
 12 Scott Fahey               JR Bangor                 5-00.00  
 12 Brady Saunders            SO Brewer                 5-00.00  
 14 Mason St Peter            FR Caribou                5-00.00  
 
Boys Pole Vault
=======================================================================
  PVC Record: R 14-07.25  2017        Johann Bradley, Hampden                  
'19 Champion:      12-06              Peter Blackwell, Bangor                  
    Facility: F    15-06  2016        Sam Rusak, Scarborough                   
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Tyler Reilly              SR Bangor                11-00.00   10   
  2 Jacob Devine              SR Presque Isle          10-06.00    8   
  3 Caleb Robbins             SR Caribou               10-06.00    6   
  4 Kyle Sidaway              SO John Bapst            10-06.00    4   
  5 Frederick Oldenburg       JR Bangor                10-00.00    2   
  6 Gavin Carr                SR Brewer                 9-06.00    1   
  7 Jonah Roy                 JR Presque Isle           9-06.00  
  8 Logan McGowan             JR Ellsworth              9-00.00  
  9 Bryan Frost               SR Hampden                9-00.00  
 10 Zachary Robichaud         SR Hampden                8-06.00  
 
Boys Long Jump
=======================================================================
  PVC Record: R 23-07.50  2019        Cayden Spencer-Thompson, Mattanawcook    
'19 Champion:   21-02.25              Zachary Beaton, Hermon                   
    Facility: F    22-00  2021        Colin Simpson, Bucksport                 
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Corbin Flewelling         SO Old Town              21-03.75   10   
  2 Henry Lester              FR Mount Desert          20-10.25    8   
  3 Dylan Huff                SR Brewer                19-11.75    6   
  4 Ben Lord                  JR Brewer                19-10.00    4   
  5 Chester Turner            JR Old Town              19-08.25    2   
  6 Baylor Landsman           SR Mount Desert          19-07.00    1   
  7 Beck Deeny                SR Ellsworth             18-11.25  
  8 Josh Horr                 SO Brewer                18-07.25  
  8 Ethan Holdsworth          SR Caribou               18-07.25  
 10 Logan McGowan             JR Ellsworth             18-06.00  
 11 Gavin Carr                SR Brewer                18-05.75  
 12 Lendl Zaehringer          SO Brewer                18-05.25  
 13 Scott Fahey               JR Bangor                18-04.50  
 14 Ieuan Howell              JR Mount Desert          18-02.50  
 15 Miles Burr                FR Mount Desert          17-09.75  
 16 Sam Ahola                 SO Bangor                17-02.75  
 17 Dalton Plummer            JR John Bapst            17-02.50  
 18 Gabe Allen                SO Hampden               16-10.00  
 
Boys Triple Jump
=======================================================================
  PVC Record: R 47-02.75  2019        Cayden Spencer-Thompson, Mattanawcook    
'19 Champion:   41-05.50              Zachary Beaton, Hermon                   
    Facility: F    45-01  2016        Ruay Bol, South Portland                 
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Corbin Flewelling         SO Old Town              42-03.25   10   
  2 Ethan Holdsworth          SR Caribou               42-02.00    8   
  3 Conner Michaud            SR Presque Isle          40-11.50    6   
  4 Gavin Carr                SR Brewer                40-03.00    4   
  5 Beck Deeny                SR Ellsworth             39-04.50    2   
  6 Raymond Brickle           SO Hampden               38-07.00    1   
  7 Drew Pierson              SO Ellsworth             38-03.75  
  8 Damien Frey               SO Brewer                38-00.25  
  9 Aaron Lynch               JR Ellsworth             36-06.00  
 10 Ieuan Howell              JR Mount Desert          35-05.75  
 11 Philip Catanese           SO Mount Desert          34-08.25  
 12 Oscar Croce               FR Bangor                33-10.75  
 
Boys Shot Put
=======================================================================
  PVC Record: R 59-03.50  2017        Austin Lufkin, Brewer                    
'19 Champion:   52-01.75              Gilbert Isaacs, Mount Desert             
    Facility: F 67-03.25  2016        Daniel Guilani, South Portland           
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Archer Hill               SR Mount Desert          46-10.75   10   
  2 Maxx Smith                SR Bangor                46-09.50    8   
  3 Riley Connolly            SR Caribou               45-09.50    6   
  4 Dylan Greenlaw            JR Brewer                42-03.00    4   
  5 Xavier McAtee             JR Presque Isle          41-03.75    2   
  6 Stephen Cummings          JR Brewer                39-04.50    1    38-11
  7 Matt Smith                SR Caribou               39-04.50   37-7.5
  8 Jacob Smith               SR Brewer                38-07.25  
  9 Duane Tibbetts            SR Old Town              38-05.50  
 10 Jackson Laws              SR Mount Desert          38-00.50  
 11 Ethan Harkins             SR Mount Desert          37-07.50  
 12 Seth Lister               SO Caribou               35-11.50  
 13 Hagen Drisko              SR Brewer                34-11.25  
 14 Cooper Moran              JR Hampden               34-03.00  
 15 Josiah Rodriguez          SO Bangor                32-08.00  
 16 Colby Largay              FR Brewer                29-00.25  
 
Boys Discus Throw
=======================================================================
  PVC Record: R 191-05  2017        Jake Koffman, Orono                        
'19 Champion:   154-06              Jacob McCluskey, Brewer                    
    Facility: F 176-10  2016        Jake Kaufman, Orono                        
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Archer Hill               SR Mount Desert         138-09.25   10   
  2 Xavier McAtee             JR Presque Isle         133-07.50    8   
  3 Dylan Greenlaw            JR Brewer               129-07.50    6   
  4 Jackson Laws              SR Mount Desert         124-03.75    4   
  5 Stephen Cummings          JR Brewer               120-04.50    2   
  6 Cooper Moran              JR Hampden              119-05.50    1   
  7 Hagen Drisko              SR Brewer               116-07.75  
  8 Seth Lister               SO Caribou              110-07.50  
  9 Matt Smith                SR Caribou              105-02.25  
 10 Riley Connolly            SR Caribou              104-04.75  
 11 Nathan Regan              SR Old Town             101-02.25  
 12 Jacob Smith               SR Brewer                95-10.50  
 13 Matthew Fitzpatrick       SO John Bapst               95-04  
 14 Colby Largay              FR Brewer                94-08.50  
 -- Maxx Smith                SR Bangor                    FOUL  
 
Boys Javelin Throw
=======================================================================
  PVC Record: R 201-11  1985        Bob McCormick, Orono                       
'19 Champion:   138-10              Maxx Smith, Bangor                         
    Facility: F 169-08  2016        Cole Butler, Edward Little                 
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Malachi Cummings          SO Presque Isle            150-05   10   
  2 Jackson Laws              SR Mount Desert            144-09    8   
  3 Duane Tibbetts            SR Old Town                134-07    6   
  4 Kyle Sidaway              SO John Bapst              130-10    4   
  5 Stephen Cummings          JR Brewer                  122-02    2   
  6 Maxx Smith                SR Bangor                  120-06    1   
  7 Seth Lister               SO Caribou                 116-04  
  8 Noah Hughes               SR Ellsworth               110-04  
  9 Sam Rutledge              SO Bangor                  106-01  
 10 Cooper Moran              JR Hampden                  99-06  
 11 Ivan Andros               SR Mount Desert             95-11  
 12 Adam Elkadi               SR Bangor                   87-00  
 13 Paul Briggs               SR Mount Desert             85-00  
 
Boys 1600 Meter Race Walk
=======================================================================
  PVC Record: R 6:14.48  2001        Ben Shorey, Ellsworth                     
'19 Champion:   8:37.03              David Roderick, Old Town                  
    Facility: F 6:56.54  2016        Spencer Dunn                              
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Simon Socolow             JR Bangor                 7:38.97   10   
  2 Evan Soucy                JR Bangor                 8:48.33    8   
  3 Deus Morreau              JR Caribou                8:55.82    6   
  4 Wesley Hitchcook          FR Caribou                9:40.37    4   
  5 Ethen Cunningham          SO Hampden               10:23.76    2   
  6 Nick Anderson             FR Caribou               10:23.97    1   
 -- Ethan Wydysh              SR Presque Isle                DQ   bent knee
 -- Isaiah Corson             FR Ellsworth                   DQ   bent knee
 
                    Men - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
    1) Bangor High School         124        2) Mount Desert Island HighS 123   
    3) Caribou High School         82        4) Old Town High School       59   
    5) Brewer High School          56        6) Presque Isle High School   50   
    7) Hampden Academy             41        8) John Bapst Memoria High S  25   
    9) Ellsworth High School       16       10) Hermon High School         13