The PVC Boys Swimming Championships were held Friday, February 8th at the University of Maine and the Ellsworth Boys Swim Team finished 1st, besting MDI by 13 points for the championship. With Ellsworth 1st, MDI 2nd, Bangor, Hampden and Old Town rounded out the Top 5.

The State Class B Boys Swimming Championships will be held on Saturday, February 16th at the University of Maine on Saturday, February 16th.

Here are the individual race results.

Boys 200 Yard Medley Relay
1, Ellsworth High School 'A' (Sam Pelletier SR, Nick Partridge FR, Camden
Holmes SR, Henry Scheff SO), 1:39.68. 2, Bangor High School 'A' (Fritz
Oldenburg FR, Carson Prouty JR, Tate Scovil JR, Connor Prouty FR), 1:46.93. 3,
Mdi Trojans 'A' (Zeke Valleau SR, Isaac Weaver SR, Amos Price JR, Tyler Willis
SO), 1:48.88. 4, Hampden Academy 'A' (Cameron LaBree SR, Matthew Vine SO,
Chris Chaffe SR, Zach Steigert SR), 1:49.26. 5, Old Town 'A' (Colin Rutherford
JR, Joseph D'Angelo JR, Jeremy Stoyell SR, Max Chapman FR), 1:53.99. 6,
Washington Academy 'A' (Zain Fitzsimmons JR, Nick Luuring SO, Caleb Campbell
SO, Aleks Mitrovic JR), 1:58.97. 7, John Bapst Memorial HS 'A' (Eli Doering
SO, Lukas Norment JR, Colin Aponte FR, Brandon Aponte SR), 2:03.75. 8, George
Stevens Academy 'A' (Alex Yap SR, Franklin Sealander SO, Jeremiah Scheff SR,
Randy Yan JR), 2:05.83. 9, Searsport High School 'A' (William Bradley JR,
Thomas Bradley FR, Isaias Therio SO, Ellis Braga FR), 2:08.29. 10, Brewer High
School 'A' (Aaron Lyon FR, Brendan Grover SR, Jacob Harper JR, Dillan Lee SR),
2:22.71. --, Foxcroft Academy 'A' (Triston Green SO, Hunter Kemp SO, Noah
Contreras SR, Yao Li JR), DQ. --, Orono High School 'A' (Itai Boss JR, Kell
Fremouw SR, Mike Mooney SO, Andre De Lanee SO), DQ.

Boys 200 Yard Freestyle
1, Sean Hill, ELLS, 1:48.86!. 2, Tyler Woodworth, MDI, 1:54.96!. 3, Beckett
Markosian, ELLS, 1:58.05!. 4, Amos Price, MDI, 1:59.33!. 5, Tyler Willis, MDI,
1:59.45!. 6, Fritz Oldenburg, BANG, 2:00.69!. 7, Jakob Archer, HAMP, 2:03.63!.
8, Isaias Therio, SEARS, 2:08.08!. 9, Sam Schleif, MDI, 2:09.56!. 10, Noah
Tibbetts, BREW, 2:11.12*. 11, Lucas Fendl, ELLS, 2:11.37*. 12, Dakota Grover,
BREW, 2:13.75. 13, Gavin Kearns, HAMP, 2:15.20. 14, Adam Regan, OT, 2:15.59.
15, Anthony Hall, HAMP, 2:19.59. 16, Steven Santiago, HAMP, 2:28.30. 17, Lukas
Norment, BAPST, 2:29.94. 18, George Albee, WA, 2:47.43. 19, Sam Parsons, HAMP,
x2:50.21.

Boys 200 Yard IM

1, Carson Prouty, BANG, 2:00.30!. 2, Sam Pelletier, ELLS, 2:03.65!. 3, Nick
Partridge, ELLS, 2:09.59!. 4, Ponce Saltysiak, MDI, 2:16.07!. 5, Matthew Vine,
HAMP, 2:20.14!. 6, Brady Hand, BANG, 2:21.19!. 7, Itai Boss, ORO, 2:21.53!. 8,
Ryan Ulichny, ELLS, 2:25.37!. 9, Julian Walls, MDI, 2:26.33!. 10, Jacob
Benson, MDI, 2:27.97!. 11, Luiz Estacio, MDI, 2:31.04!. 12, Caleb Campbell,
WA, 2:34.49*.

Boys 50 Yard Freestyle

1, Camden Holmes, ELLS, 21.51!. 2, Connor Prouty, BANG, 22.35!. 3, Henry
Scheff, ELLS, 23.71!. 4, Brandon Aponte, BAPST, 23.77!. 5, Colin Rutherford,
OT, 24.03!. 5, Andre De Lanee, ORO, 24.03!. 7, Zach Steigert, HAMP, 24.48!. 8,
Isaac Weaver, MDI, 24.59!. 9, Chris Chaffe, HAMP, 24.60!. 10, Sam Mitchell,
MDI, 24.66!. 11, Carter Frank, ELLS, 24.78!. 12, Jeremiah Scheff, GSA, 25.14!.
13, Colin Aponte, BAPST, 25.40!. 14, Noah Contreras, FOX, 25.41!. 15, Ben
Mazgaj, ELLS, 25.43!. 16, Aleks Mitrovic, WA, 25.60!. 17, Jonathan Genrich,
MDI, 25.64!. 18, Max Chapman, OT, 25.73!. 19, Joris Korstanje, MDI, 25.77!.
20, Franklin Sealander, GSA, 26.08!. 21, Adam Elkadi, BANG, 26.19!. 22,
Griffin Erb, BANG, 26.23!. 23, Daniel Adam, BANG, 26.28!. 24, Paul Briggs,
MDI, x26.48!. 25, Alex Yap, GSA, 26.83*. 26, Caleb Braley, OT, 27.33. 27, Nick
Luuring, WA, 27.37. 28, Randy Yan, GSA, 27.45. 29, Ben Osterlin, ELLS, x27.47.
30, Jack Larsen, OT, 27.56. 31, Alex Chapman, OT, x27.95. 32, Triston Green,
FOX, 28.01. 33, Mike Mooney, ORO, 28.17. 34, Jacob Pung, ELLS, x28.79. 35,
Jaden Peterson, HAMP, 28.86. 36, Garrett Engstrom, OT, x29.19. 37, Johnny
Hanson, HAMP, 29.20. 38, Zoom Wangleugon, MDI, x29.22. 39, Spencer Soucy,
CARL, 29.33. 40, Isaac Atkinson, WA, 29.59. 41, Brendan Grover, BREW, 29.73.
42, Max Mason, BAPST, 29.80. 43, Hunter Kemp, FOX, 29.83. 44, Ellis Braga,
SEARS, 29.96. 45, Jakob Brown, HAMP, x30.15. 46, Bach Phung, WA, 30.17. 47,
Cody Olsen, MDI, x30.28. 48, Christopher Bennett, GSA, x30.40. 49, Yuri
Gabetta, MDI, x30.75. 50, Aaron Lyon, BREW, 30.93. 51, William Gagnon, BANG,
x31.13. 52, Dominic Brown, WA, x31.34. 53, Oliver Wilson, GSA, x31.68. 54,
Travis Boumil, MDI, x32.14. 55, Dillan Lee, BREW, 32.52. 56, Nick Staples,
CARL, 32.62. 57, Jesse Karnes, BANG, x32.68. 58, Ben Reed, BANG, x33.22. 59,
Yao Li, FOX, 33.36. 60, Steven Albee, WA, x34.39. 61, Mike Nguyen, WA, x34.75.
62, Harry Willard, HAMP, x35.09. 63, Michael Farley, ELLS, x35.21. 64, Tom
Mount-Mille, GSA, x35.39. 65, Cameron Ashe, BAPST, 35.57. 66, Carlos Dai, GSA,
x36.61. 67, Simon Huang, GSA, x37.46. 68, Griffin Dedmon, WA, x40.41.

Boys 1 mtr Diving

(Finals) 1, Sam Mitchell, MDI, 229.40*. 2, Sam Slavin, BAPST, 170.30.

Boys 100 Yard Butterfly

1, Cameron LaBree, HAMP, 53.88!. 2, Liam Sullivan, MDI, 54.04!. 3, Camden
Holmes, ELLS, 54.13!. 4, Amos Price, MDI, 59.73!. 5, Zeke Valleau, MDI,
1:00.00!. 6, Carter Frank, ELLS, 1:00.66!. 7, Zain Fitzsimmons, WA, 1:01.50!.
8, Brady Hand, BANG, 1:02.48!. 9, Isaac Mains, MDI, 1:04.33!. 10, Colin
Aponte, BAPST, 1:04.47!. 11, Tate Scovil, BANG, 1:05.20!. 12, Noah Contreras,
FOX, 1:06.88!. 13, Caleb Campbell, WA, 1:10.46!. 14, Lukas Norment, BAPST,
1:14.26*. 15, Dakota Grover, BREW, 1:14.27*. 16, Max Chapman, OT, 1:14.82*.
17, Mike Mooney, ORO, 1:15.44. 18, Jeremiah Scheff, GSA, 1:15.55. 19, Spencer
Soucy, CARL, 1:17.54. 20, Davey Roderick, OT, 1:17.90. --, Jacob Harper, BREW,
DQ. --, Jason Bernaiche, CARL, DQ.

Boys 100 Yard Freestyle
1, Carson Prouty, BANG, 48.21!. 2, Tyler Woodworth, MDI, 50.94!. 3, Henry
Scheff, ELLS, 52.53!. 4, Brandon Aponte, BAPST, 52.97!. 5, Ian
Brenner-Simpson, ELLS, 53.51!. 6, Andre De Lanee, ORO, 54.09!. 7, Zach
Steigert, HAMP, 54.17!. 8, Jeremy Stoyell, OT, 54.18!. 9, Chris Chaffe, HAMP,
55.45!. 10, Hunter Clark, ELLS, 56.26!. 11, Joris Korstanje, MDI, 57.97!. 12,
Sam Schleif, MDI, 58.18!. 13, Daniel Adam, BANG, 58.28!. 14, Ben Mazgaj, ELLS,
58.38!. 15, Aleks Mitrovic, WA, 58.46!. 16, Jonathan Genrich, MDI, 59.37. 17,
Caleb Braley, OT, 59.83. 18, Joseph D'Angelo, OT, 59.90. 19, Adam Regan, OT,
1:00.59. 20, Alex Chapman, OT, x1:00.82. 21, Jack Larsen, OT, x1:00.87. 22,
Ethan Grover, BANG, 1:02.51. 23, William Bradley, SEARS, 1:03.55. 24, Randy
Yan, GSA, 1:03.85. 25, Steven Santiago, HAMP, 1:04.71. 26, Derrick Cunningham,
HAMP, 1:05.23. 27, Aaron Lyon, BREW, 1:08.23. 28, Johnny Hanson, HAMP,
x1:09.08. 29, Noah Lambert, MDI, x1:09.22. 30, Ellis Braga, SEARS, 1:09.86.
31, Max Mason, BAPST, 1:09.89. 32, Yuri Gabetta, MDI, x1:10.62. 33, Cody
Olsen, MDI, x1:11.00. 34, Sam Parsons, HAMP, x1:15.60. 35, Travis Boumil, MDI,
x1:16.66. 36, Ben Reed, BANG, 1:17.51. 37, Jesse Karnes, BANG, x1:17.72. 38,
Dillan Lee, BREW, 1:17.74. 39, Matthew Wheeler, MDI, x1:19.82. 40, Harry
Willard, HAMP, x1:20.65. 41, Michael Farley, ELLS, x1:22.10. 42, Yao Li, FOX,
1:23.65. 43, Izaak Schwartz, ORO, 1:26.68. 44, Simon Huang, GSA, 1:26.93. 45,
Mike Nguyen, WA, 1:27.97. 46, Cameron Ashe, BAPST, 1:29.30. 47, Carlos Dai,
GSA, 1:35.48. --, Jacob Pung, ELLS, DFS.

Boys 500 Yard Freestyle

1, Sean Hill, ELLS, 5:05.80!. 2, Liam Sullivan, MDI, 5:12.17!. 3, Tyler
Willis, MDI, 5:24.32!. 4, Fritz Oldenburg, BANG, 5:28.86!. 5, Cody Parker,
MDI, 5:35.93!. 6, Jakob Archer, HAMP, 5:46.28!. 7, Julian Walls, MDI,
5:48.57!. 8, Thomas Bradley, SEARS, 5:49.21!. 9, Joshua Watson, BANG,
5:51.28!. 10, Noah Tibbetts, BREW, 5:54.37!. 11, Calvin Nelson, ELLS,
5:58.45!. 12, Lucas Fendl, ELLS, 6:14.07*. 13, Gavin Kearns, HAMP, 6:22.93.
14, George Albee, WA, 7:56.91. 15, Steven Albee, WA, 7:58.52.

Boys 200 Yard Freestyle Relay

1, Ellsworth High School 'A' (Henry Scheff SO, Ian Brenner-Simpson JR, Nick
Partridge FR, Sean Hill SO), 1:34.34. 2, Mdi Trojans 'A' (Tyler Woodworth SO,
Tyler Willis SO, Isaac Weaver SR, Liam Sullivan SR), 1:34.75. 3, Hampden
Academy 'A' (Chris Chaffe SR, Jakob Archer SR, Zach Steigert SR, Cameron
LaBree SR), 1:35.48. 4, Bangor High School 'A' (Brady Hand FR, Griffin Erb SO,
Tate Scovil JR, Connor Prouty FR), 1:43.37. 5, George Stevens Academy 'A'
(Jeremiah Scheff SR, Franklin Sealander SO, Randy Yan JR, Alex Yap SR),
1:45.30. 6, Orono High School 'A' (Itai Boss JR, Mike Mooney SO, Kell Fremouw
SR, Andre De Lanee SO), 1:46.68. 7, John Bapst Memorial HS 'A' (Lukas Norment
JR, Colin Aponte FR, Brandon Aponte SR, Max Mason FR), 1:46.76. 8, Old Town
'A' (Alex Chapman SR, Joseph D'Angelo JR, Adam Regan SR, Caleb Braley SR),
1:47.75. 9, Brewer High School 'A' (Dakota Grover JR, Noah Tibbetts SR, Aaron
Lyon FR, Dillan Lee SR), 2:00.43. 10, Foxcroft Academy 'A' (Yao Li JR, Hunter
Kemp SO, Triston Green SO, Noah Contreras SR), 2:01.76. 11, Washington Academy
'A' (Isaac Atkinson SO, Dominic Brown SO, George Albee FR, Bach Phung SR),
2:07.79.

Boys 100 Yard Backstroke
1, Sam Pelletier, ELLS, 56.26!. 2, Colin Rutherford, OT, 57.68!. 3, Zain
Fitzsimmons, WA, 58.97!. 4, Beckett Markosian, ELLS, 59.90!. 5, Connor Prouty,
BANG, 1:02.06!. 6, Zeke Valleau, MDI, 1:02.09!. 7, Jeremy Stoyell, OT,
1:04.82!. 8, Jason Bernaiche, CARL, 1:06.77!. 9, Paul Briggs, MDI, 1:07.94!.
9, Isaac Mains, MDI, 1:07.94!. 11, Isaias Therio, SEARS, 1:08.11!. 12, Jacob
Benson, MDI, 1:08.28!. 13, Hunter Clark, ELLS, 1:08.31!. 14, Joshua Watson,
BANG, 1:11.02!. 15, William Bradley, SEARS, 1:12.28!. 16, Eli Doering, BAPST,
1:13.88!. 17, Adam Elkadi, BANG, 1:15.41. 18, Garrett Engstrom, OT, 1:15.98.
19, Triston Green, FOX, 1:16.55. 20, Davey Roderick, OT, 1:16.85. 21, Jacob
Harper, BREW, 1:18.00. 22, Derrick Cunningham, HAMP, 1:18.99. 23, Isaac
Atkinson, WA, 1:20.30. 24, William Gagnon, BANG, 1:21.73. 25, Matthew Wheeler,
MDI, x1:21.76. 26, Ben Osterlin, ELLS, 1:25.32. 27, Jaden Peterson, HAMP,
1:26.41. 28, Jakob Brown, HAMP, 1:29.40. 29, Christopher Bennett, GSA,
1:35.25. 30, Dominic Brown, WA, 1:39.70. 31, Izaak Schwartz, ORO, 1:42.58.

Boys 100 Yard Breaststroke

1, Cameron LaBree, HAMP, 1:01.93!. 2, Nick Partridge, ELLS, 1:02.71!. 3, Isaac
Weaver, MDI, 1:07.32!. 4, Matthew Vine, HAMP, 1:08.76!. 5, Ian
Brenner-Simpson, ELLS, 1:10.96!. 6, Ponce Saltysiak, MDI, 1:11.20!. 7, Itai
Boss, ORO, 1:11.65!. 8, Ryan Ulichny, ELLS, 1:12.04!. 9, Franklin Sealander,
GSA, 1:13.57!. 10, Luiz Estacio, MDI, 1:15.64!. 11, Calvin Nelson, ELLS,
1:15.89!. 12, Thomas Bradley, SEARS, 1:16.16!. 13, Griffin Erb, BANG,
1:16.82!. 14, Joseph D'Angelo, OT, 1:17.14!. 15, Ethan Grover, BANG, 1:17.20!.
16, Cody Parker, MDI, 1:17.66*. 17, Nick Luuring, WA, 1:17.68*. 18, Tate
Scovil, BANG, 1:18.26. 19, Eli Doering, BAPST, 1:22.98. 20, Alex Yap, GSA,
1:23.55. 21, Anthony Hall, HAMP, 1:24.10. 22, Kell Fremouw, ORO, 1:26.59. 23,
Bach Phung, WA, 1:28.05. 24, Brendan Grover, BREW, 1:28.11. 25, Noah Lambert,
MDI, x1:30.74. 26, Zoom Wangleugon, MDI, x1:33.56. 27, Griffin Dedmon, WA,
1:34.11. 28, Oliver Wilson, GSA, 1:37.63. 29, Nick Staples, CARL, 1:40.06. 30,
Tom Mount-Mille, GSA, 1:47.56. --, Hunter Kemp, FOX, DQ.

Boys 400 Yard Freestyle Relay
1, Ellsworth High School 'A' (Sean Hill SO, Beckett Markosian SR, Sam
Pelletier SR, Camden Holmes SR), 3:22.20. 2, Mdi Trojans 'A' (Tyler Woodworth
SO, Amos Price JR, Ponce Saltysiak SO, Liam Sullivan SR), 3:29.90. 3, Bangor
High School 'A' (Fritz Oldenburg FR, Brady Hand FR, Griffin Erb SO, Carson
Prouty JR), 3:38.49. 4, Old Town 'A' (Colin Rutherford JR, Caleb Braley SR,
Max Chapman FR, Jeremy Stoyell SR), 3:45.36. 5, Washington Academy 'A' (Aleks
Mitrovic JR, Caleb Campbell SO, Nick Luuring SO, Zain Fitzsimmons JR),
3:58.60. 6, Hampden Academy 'A' (Jakob Archer SR, Gavin Kearns SR, Steven
Santiago SR, Matthew Vine SO), 4:03.50. 7, Searsport High School 'A' (Thomas
Bradley FR, Ellis Braga FR, William Bradley JR, Isaias Therio SO), 4:17.10. 8,
Brewer High School 'A' (Jacob Harper JR, Dakota Grover JR, Brendan Grover SR,
Noah Tibbetts SR), 4:18.17. 9, George Stevens Academy 'A' (Christopher Bennett
SR, Oliver Wilson SO, Simon Huang JR, Carlos Dai JR), 5:27.16.++