The Ellsworth Boy's Track and Field Team finished 5th while the Bucksport Boy's Team finished 6th in the Track and Field Meet held at Hampden Academy on Monday, April 24th. Old Town finished 1st with 145.50 points, Hampden 2nd with 139.50 points. GSA  was 3rd with 102 points, Foxcroft Academy 4th with 76 points, Ellsworth 5th with 56 points,  Bucksport 6th with 35 points and Deer Isle-Stonington with 16 points.

Here are the individual Ellsworth and Bucksport results. To see all the results, click HERE

100 Meter Dash
6. Byron Dossett Bucksport 12.89
7. Jack Sandone Ellsworth 12.90
15. Austin Clement Bucksport 13.80
26. Victor Silva Bucksport 15.74

200 Meter Dash
10. Byron Dossett Bucksport 26.06
17. Jack Sandone Ellsworth 27.57
25. Dawson Bishoff Ellsworth 30.13

400 Meter Dash
3. Byron Dossett Bucksport 55.96
7. Mark Berry Ellsworth 1:00.03
11. Colby Hamilton Ellsworth 1:02.55
13. Dawson Bishoff Ellsworth 1:04.91
14. Hayden Sattler Ellsworth 1:05.30
15. Michael Kazmierczak Ellsworth 1:10.08

800 Meter Run
5, John McKechnie Ellsworth 2:28.38
11. Alec Cole Bucksport 2:36.68
14. Jeremy Foskett Ellsworth 2:39.48
18. Michael Kazmierczak Ellsworth 2:58.76
19. Nathaniel Cusack Bucksport 2:58.76
20. Nathan Sawyer Bucksport 3:01.07
21. Braison Capitano Bucksport 3:06.86

1600 Meter Run
4. Matt Frost Ellsworth 5:22.46
5. John McKechnie Ellsworth 5:25.62
8. Lucas Jordan Ellsworth 5:48.26
16. Nathan Sawyer Bucksport 6:21.59
17. Nathaniel Cusack Bucksport 6:59.60
18. Braison Capitano Bucksport 7:20.03

3200 Meter Run
4. Matthew Shea Ellsworth 10:48.19

300 Meter Hurdles
4. Hayden Sattler Ellsworth 59.14

4x100 Meter Relay
4. Ellsworth - Jack Sandone, Colby Hamilton, Lucas Jordan, John McKechnie 53.63

4x400 Meter Relay
3. Ellsworth - Nate Mason, Lucas Jordan, Colby Hamilton, Hayden Sattler 4:13.59

4x800 Meter Relay
3. Ellsworth John McKenchnie, Mark Berry, Matt Frost, Matthew Shea 9:31.69
5. Bucksport - Nathan Sawyer, Nathaniel Cusack, Braison Capitano, Alec Cole 11:00.17

High Jump
1. Nate Mason Ellsworth 5-08.00
8. Shawn Bernier Bucksport 4-02.00

Pole Vault
3. Dylan Bunker Bucksport 8-06.00

Long Jump
1. Danny Bunker Bucksport 19-00.50
9. Nate Mason Ellsworth 16-09.50
10. Atticus Deeny Ellsworth 16-03.00
15. Austin Clement Bucksport 15-01.00

Triple Jump
1. Danny Bunker Bucksport 38-11.25
2. Atticus Deeny Ellsworth 38-00.75
8. Ausint Clement Bucksport 29-07.00

Shot Put
11. Logan Grass Ellsworth 30-00.25
13. P.C. Greer Bucksport 26-06.75
22. James Doty Ellsworth 20-10.50

Discus Throw
8. Logan Grass Ellsworth 73-07
11. Keith Eaton Ellsworth 63-06
13. P.C. Greer Bucksport 59-11
14. James Doty Ellsworth 58-00

Javelin Throw
8. Logan Grass Ellsworth 94-02
21. Victor Silva Bucksport 65-00
23. Keith Eaton Ellsworth 59-09
25. P.C. Greer Bucksport 47-07
26. James Doty Ellsworth 38-07

1600 Meter Race Walk
2. Keith Eaton Ellsworth 16:02.93