The Ellsworth Boys finished 3rd and the Ellsworth Girls 4th at the 1st Track and Field Outdoor Meet in Hampden on Friday, April 20th. On the Boys side, Hampden finished 1st, Bangor 2nd and Ellsworth 3rd. On the Girls side, Hampden and Bangor finished tied for 1st, Presque Isle 3rd and Ellsworth 4th. Here are the Ellsworth results.



Boys 100 Meter Dash

6, Atticus Deeny 12.35
11. Javon Williams 12.82
15. Connor Crawford 13.12
19. Bailey Bishoff 13.51
23. Micheal Kasmierczak 13.65
23. Connor Taylor 13.88
31. Sam Updike 14.17
43. Nick Taylor 15.21

Boys 1600 Meter Run

7. Landon St. Peters 5:18.91
9. Bryce Carter 5:19.95
16. Vianney Cambier 5:44.19

Boys 4x100 Meter Relay
2. EHS - Bailey Bishoff, Javon Williams, Sam Updike, Atticus Deeny 50.05

Boys 400 Meter Dash
9. Micheal Kazmierczak 1:01.14
12. Bryce Carter 1:03.83
17. Kyle Gillespie 1:08.71

Boys 800 Meter Run
3. Matt Shea 2:19.09
5. Mark Berry 2:25.71
9. Vianney Cambier 2:37.26
12. Landon St. Peters 2:38.87
16. Kyle Gillespie 2:46.86

Boys 200 Meter Dash
19. Bailey Bishoff 28.01

Boys 3200 Meter Run
3. Matt Shea 10:33.71

Boys 4x400 Meter Relay
2. EHS - Nate Mason, Landon St. Peters, Micheal Kazmierczak, Mark Berry 4:14.75

Boys High Jump
2. Nate Mason 5-10.00
3. Beck Deeny 5-04
T5. Ben Partridge 4-10

Boys Long Jump
1. Nate Mason 18-11.25
6. Javon Williams 18-03.00
7. Atticus Deeny 18-01.00
8. Beck Deeny 17-02.75
12. Connor Crawford 16-01.25
19. Bailey Bishoff 15-01.00
20. Vianney Cambier 14-11.75
21 Mark Berry 14-09.50

Boys Triple Jump
1. Atticus Deeny 39-08.50
2. Nate Mason 38-06.00
3. Beck Deeny 36-06.50
7. Sam Updike 30-07.50
8. Ben Partidge 29-03.00

Boys Javelin Throw
6. Charles Hughes 105-02
7. Andrew Brown 103-00
29. Connor Taylor 62-02

Boys Discus Throw
26. Andrew Brown 54-09

Boys Shot Put
19. Nick Taylor 26-04.00
28. Connor Crawford 22-07.50

Girls 100 Meter Hurdles
8. Sydney Garrity 23.60

Girls 100 Meter Dash
17. Seneca Maddocks-Wilbur 16.25
20. Megan Gammill 16.48
29. Kiara Roberts 18.79

Girls 4x100 Meter Relay
3. EHS Taylor Richardson, Emma McKechnie, Margo Kenyon, Abby Mazgaj 1:01.42

Girls 300 Meter Hurdles
9. Seneca Maddocks-Wilbur 1:07.97

Girls 800 Meter Run
1. Margo Kenyon 2:40.81

Girls 200 Meter Dash
11. Seneca Maddocks-Wilbur 32.93
12. Megan Gammill 33.80

Girls 3200 Meter Run
3. Abby Mazgaj 14:03.63

Girls 4x400 Meter Relay
3. EHS Taylor Richardson, Emma McKechnie, Margo Kenyon, Abby Mazgaj 5:22.80

Girls High Jump
1. Emma McKechnie 4-08.00

Girls Long Jump
11. Taylor Richardson 12-06.75
27. Sydney Garrity 10-04.50
30. Kiara Roberts 10-00.25

Girls Triple Jump
3. Emma McKechnie 28-07.00
4. Taylor Richardson 26-09.00

Girls Javelin Throw
4. Kiana Maddocks-Wilbur 62-00

Girls Discus Throw
2. Autumn Paul 83-06
7. Kaitlyn Britt 68-05

Girls Shot Put
2. Autumn Paul 27-03.75
9. Kaitlyn Britt 20-05.75