The Ellsworth Boys' Track and Field Team came in 1st while Bucksport came in 5th in the Track and Field Meet that was held at Bucksport on Thursday, May 11th. Ellsworth was 1st with 206 points, Washington Academy 2nd with 113 points, Searsport 3rd with 86 points, Sumner 4th with 72 points, Bucksport 5th with 39 points and Calais 6th with 2 points.

To see all the results click HERE. The individual Ellsworth and Bucksport results are below

100 Meter Dash
2. Danny Bunker 12.49 BHS
3. Jack Sandone 12.70 EHS
5. Aaron Palmer 12.96 EHS
12. Dawson Bishoff 13.55 EHS
21. Michael Kazmierczak 14.89 EHS
25. Robert Walters 26.29 EHS
26. Keith Jordan 26.78 EHS

200 Meter Dash
5. Jack Sandone 27.25 EHS
9. Austin Clement 29.30 BHS
10. Sawson Bishoff 29.31 EHS
12. Keith Jordan 30.62 EHS

400 Meter Dash
2. Byron Dossett 57.74 BHS
3. Mark Berry 1:00.61 EHS
6. Colby Hamilton 1:01.77 EHS
8. Hayden Sattler 1:06.00 EHS
9. Michael Kazmiercxak 1:10.05 EHS

800 Meter Run
1. Matt Frost 2:28.04 EHS
2. Lucas Frost 2:35.99 EHS
3. Jeremy Foskett 2:38.17 EHS
4. Colby Hamilton 2:43.46 EHS

1600 Meter Run
1. Matthew Shea 5:05.13 EHS
2. John McKechnie 5:09.07 EHS
3. Matt Frost 5:12.43 EHS
5. Lucas Jordan 5:30.99 EHS
6. Nathan Sawyer 5:48.53 BHS
8. Alex Cole 5:57.58 BHS

3200 Meter Run
1. Matt Frost 11:35.54 EHS
2. John McKechnie 11:37.59 EHS

300 Meter Hurdles
2. Jack Sandone 53.48 EHS
4. Jeremy Foskett 56.38 EHS
6. Hayden Sattler 1:04.01 EHS

4x100 Meter Relay
2. Ellsworth A 50.67
5. Ellsworth B 55.51

4x400 Meter Relay
2. Ellsworth A 4:16.35

4x800 Meter Relay
1. Ellsworth A 9:41.11

High Jump
2. Atticus Deeny 5-06.00 EHS
5. Shawn Bernier 4-06.00 BHS

Pole Vault
3. Dylan Bunker 7-06.00 BHS

Long Jump
1. Atticus Deeny 19-05.25 EHS
3. Aaron Palmer 15-03.00 EHS
6. Sam Updike 14-04.00 EHS
7. Austin Clement 13-05.00 BHS
9. Shawn Bernier 11-10.00 BHS
10. Robert Walters 7-05.00 EHS

Triple Jump
1. Danny Bunker 37-11.75 BHS
2. Atticus Deeny 37-04.75 EHS
3. Sam Updike 30-05.75 EHS
4. Austin Clement 30-04.75 BHS

Shot Put
2. Keith Jordan 33-07.00 EHS
6. Keith Eaton 27-11.00 EHS
7. Hayden Sattler 27-02.00 EHS
8. Logan Grass 26-07.00 EHS
11. P.C. Greer 24-01.50 BHS
12. Vitor Silva 23-01.00 BHS
15. James Doty 20-05.00 EHS
16. Braison Capitano 19-09.00 BHS
19. Robert Walters 17-09.00 EHS

Discus Throw
2. Keith Jordan 100-02 EHS
3. Keith Eaton 73-08 EHS
7. P.C. Greer 65-11 BHS
9. Vitor Silva 61-05 BHS
10. Logan Grass 60-07 EHS
12. Braison Capitano 59-00 BHS
15. James Doty 50-04 EHS

Javelin Throw
4. Logan Grass 89-09 EHS
9. Braison Capitano 68-07 BHS
12. Vitor Silva 60-07 BHS
13. P.C. Greer 52-08 BHS
16. James Doty 42-10 EHS

1600 Meter Race Walk
1. Keith Eaton 11:33.72 EHS