The State Class B Track and Field Championships were held Saturday afternoon, June 6th at McCann Field in Bath. On the Girl's side, Ellsworth, MDI finished tied for 10th with Presque Isle. Waterville finished 1st. On the Boy's side, MDI finished 5th, and Ellsworth finished 19th. York finished 1st.

Here are the Ellsworth and MDI results. To see all the results, click HERE. 

Girl's 4x800 Meter Relay
4 Ellsworth 10:43.79
1) Olivia Lounder SR 2) Julia Zavaleta JR 3) Kiona Osterlin FR 4) Haley Lawrence SR
7 Mount Desert Island 10:47.48
1) Ashley Anderson FR 2) Sydney Wright SR 3) Waylon Henggeler SR 4) Caroline Driscoll SR

Girl's 100 Meter Dash Prelims - Top 8 Qualified
9 Paige Mason SO Mount Desert Island 13.42
10 Adriana Novella FR Mount Desert Island 13.42

Girl's 1600 Meter Run
7 Caroline Driscoll SR Mount Desert Island 5:39.13
8 Kiona Osterlin FR Ellsworth 5:44.26

Girl's 4x100 Meter Relay
3 Mount Desert Island 53.20
1) Ashley Anderson FR  2) Addie Beal SO 3) Adriana Novella FR 4) Paige Mason SO

Girl's 200 Meter Dash
4 Ashley Anderson FR Mount Desert Island 26.58
15 Paige Mason SO Mount Desert Island 28.03

Girl's 3200 Meter Run
3 Waylon Henggeler SR Mount Desert Island 12:09.01
6 Caroline Driscoll SR Mount Desert Island 12:17.41

Girl's High Jump
16 Erin White SO Mount Desert Island J4-08.00
Rachel Bunker JR Ellsworth NH

Girl's Discus
2 Elizabeth Perry JR Ellsworth 105-09
13 Sara Norberg SR Mount Desert Island 80-10
15 Mackenzie Hanna FR Mount Desert Island 78-06

Girl's Shot Put
2 Elizabeth Perry JR Ellsworth 34-08.25

Boy's 4x800 Relay
10 Mount Desert Island 9:17.69 1
1) Aiden Robichaud-Ward SR 2) Griffin Maristany FR 3) Jose Chumbe FR 4) Josh Bloom SO
17 Ellsworth 10:22.28
1) Matt Frost FR 2) Jack McKechnie SO 3) Noah Robidoux JR 4) Conrad Svec JR

Boy's 110 Meter Hurdles
5 Matthew Hanna SR Mount Desert Island 16.52

Boy's 100 Meter Prelims Top 8 Qualified for Finals
15 Brandon Murphy SR Mount Desert Island 11.94
22 Jake Boumil SR Mount Desert Island 12.20

Boy's 4x100 Meter Relay
2 Mount Desert Island 45.74
1) Matthew Hanna SR 2) Jake Boumil SR 3) Ralph Magnani SR 4) Ryan Bender JR

Boy's 400 Meter Dash
2 Ralph Magnani SR Mount Desert Island 50.70

Boy's 300 Meter Hurdles
8 Matthew Hanna SR Mount Desert Island 44.45

Boy's 800 Meter Run
2 Jack Weeks SR Ellsworth 2:04.57

Boy's 200 Meter Dash
3 Ryan Bender JR Mount Desert Island 22.88
4 Ralph Magnani SR Mount Desert Island 22.98
15 Brandon Murphy SR Mount Desert Island 24.43

Boy's 4x400 Meter Relay
1 Mount Desert Island 3:32.67
1) Matthew Hanna SR 2) Josh Bloom SO 3) Ryan Bender JR 4) Ralph Magnani SR

Boy's High Jump
4 Aaron Miller SR Mount Desert Island 5-10.00
10 Jake Boumil SR Mount Desert Island 5-06.00
16 Jordan Harris SR Mount Desert Island 5-04.00

Boy's Long Jump
6 Ryan Bender JR Mount Desert Island 19-08.75

Boy's Triple Jump
16 Giovanni McKenzie SO Mount Desert Island 37-04.75

Boy's Javelin
12 Croix Albee FR Mount Desert Island 131-09

Boy's Discus
12 Croix Albee FR Mount Desert Island 115-06

Boy's Shot Put
4 Croix Albee FR Mount Desert Island 42-09.25

Boy's Pole Vault
2 Jordan Harris SR Mount Desert Island 12-00.00