The Foxcroft Academy Pony's Boy's Track and Field Team won the Class B State Championship and the Track and Field Team from York High School won the Girl's Class B State Championship on Saturday afternoon, June 4th at Mount Desert Island High School.  The top 5 team results on the Boy's side were 1. Foxcroft Academy 2. York, 3. Waterville, 4. Belfast and 5. Leavitt. The MDI Boy's team was tied for 6th. The top 5 team results on the Girl's side were 1. York, 2. Belfast, 3. Greely, 4. Yarmouth, 5. Gray New Gloucester. The MDI Girl's team finished 12th.

Here are the winners in each event, along with the MDI and Ellsworth finishers. To see the full Boy's Results click HERE. To see the full Girl's Results click HERE


Girl's 4x800 Meter Relay
1. York - Malia Cryan, Kathryn Miller, Laura Kenealy, Morgan Smith 9:51.62

Girl's 100 Meter Hurdles
1. Camden Hills - Melissa Kessel 15.56

Girl's 100 Meter Dash
1. Belfast - Cassidy Hill 12.56
2. MDI - Ashley Anderson 12.78

Girl's 1600 Meter Race Walk
1. Greely - Siana Emery 7:59.80

Girl's 1600 Meter Run
1. Yarmouth - Anneka Murrin 5:12.59

Girl's 4x100 Meter Relay
1. Belfast - Faith Beaulieu, Kylie Nelson, Kelsey Mehuren, Cassidy Hill 50.78
2. MDI - Lily Turner, Ashley Anderson, Adriana Novella, Paige Mason 51.30

Girl's 400 Meter Dash
1, Lincoln Academy - Tahlia Mullen 58.94

Girl's 300 Meter Hurdles
1. Camden Hills- Melissa Kessel 47.66

Girl's 800 Meter Run
1. Erskine - Kaylee Porter 2:18.11

Girl's 200 Meter Dash
1. Lincoln Academy - Tahlia Mullen 26.11
3. MDI - Ashley Anderson 26.28
17. MDI - Paige Mason 27.97
23. MDI - Lily Turner 28.75

Girl's 3200 Meter Run
1. Yarmouth - Abby Hamilton 11:12.14

Girl's 4x400 Meter Relay
1. York - Charlotte Reilly, Audrey Grimes, Laura Kenealy, Morgan Smith 4:11.70
13. MDI - Adriana Novella, Grace Rodick, Sydney Kachmar, Ashley Anderson 4:34.30

Girl's High Jump
1. Yarmouth - Emma Egan 5-04.00
9. Ellsworth - Emma McKechnie 4-08.00
14. Ellsworth - Rachel Bunker 4-06.00

Girl's Long Jump
1. York - Katherine Bullock 17-02.00

Girl's Triple Jump
1. Old Town - 34-08.25

Girl's Javelin Throw
1. Mount View - Jenni Nadeau 113-03
9. MDI - Megan Moore 92-08
13. MDI - Mackenzie Hanna 83-03
19. MDI - Dorothy LeMoine 79-09

Girl's Discus Throw
1. Foxcroft - Emily Mikoud 118-09
11. MDI - Mackenzie Hanna 85-04
15. MDI - Delia Hallett 81-07
18. MDI - Dorothy LeMoine 78-01

Girl's Shot Put
1. Gray-New Gloucester - Clara Phillips 36-11.50
15. MDI - Dorothy LeMoine 30-10.25
16. MDI - Mackenzie Hanna 30-05.75
17. MDI - Alicia Norberg 30-01.00
19. MDI - Riley Mooers 29-05.00

Girl's Pole Vault
1. Belfast - Kylie Nelson 9-06.00

Boy's 4x800 Meter Relay
1. Greely - Ryan Morrison, Chris Perry, Max Stickney, Connor Rog 8:21.95
8. MDI - Billy Kerley, Thorin Smith, Sean Murray, Josh Bloom 8:56.76
13. Ellsworth - John McKechnie, Mark Berry, Matt Frost, Camden Holmes 9:10.31

Boy's 110 Meter Hurdles
1. Foxcroft - Hunter Smith 15.35

Boy's 100 Meter Dash
1. Gray-New Gloucester Zackery Haskell 11.25
2. MDI - Ryan Bender - 11.31

Boy's 1600 Meter Race Walk
1. Spruce Mountain - Trevor Judd 7:07.74
10. Ellsworth - Mark Berry 8:37.24

Boy's 1600 Meter Run
1. Yarmouth - Luke Laverdiere 4:21.94

Boy's 4x100 Meter Relay
1. Leavitt - Nathanael Goulette, DeAndre James, Caleb Brown, Billy Bedard 45.18
8. MDI - Chris Farnsworth, Billy Kerley, Giovanni McKenzie, Jose Chumbe 46.47
22. Ellsworth - Atilgan Mutlu, Sam Updike, Keith Jordan, Sam Pelletier 57.41

Boy's 400 Meter Dash
1. Yarmouth - Tahj Garvey 50.64
2. MDI - Ryan Bender 50.87
23. MDI - Griffin Maristany 59.55

Boy's 300 Meter Hurdles
1. Belfast - Drew Nealey 41.81
9. MDI - Josh Bloom 44.42

Boy's 800 Meter Run
1. Yarmouth - Luke Laverdiere 2:01.34

Boy's 200 Meter Dash
1. Gray New-Gloucester - Zackery Haskell 22.60
2. MDI - Ryan Bender 22.87
24. MDI - Jose Chumbe 24.84

Boy's 3200 Meter Run
1. Freeport - Chandler Vincent 9:36.98

Boy's 4x400 Meter Run
1. Wells - Wesley Moody, Mitchell Libby, Hatim Sharaf, Zander Lumenello 3:34.27
3. MDI - Griffin Maristany, Billy Kerley, Josh Bloom, Ryan Bender 3:36.88
24. Ellsworth - Tyler Hardwick, Mark Berry, Atticus Deeny, Sam Pelletier 3:59.92

Boy's High Jump
1. Foxcroft - Hunter Smith 6-02.00
8. MDI - Billy Kerley 5-08.00

Boy's Long Jump
1. Leavitt - Billy Bedard 20-11.25
11. MDI - Chris Farnsworth 18-11.50

Boy's Triple Jump
1. Winslow Jake Warn 42-07.00
14. MDI - Chris Farnsworth - 37-08.75

Boy's Javelin Throw
1. York - Caileb Stanley 161-10
6. MDI - Croix Albee 150-06
10. MDI - Evan Jeannotte 135-08
11. Ellsworth - Tim Curtis 133-01
18. MDI - Chris Farnsworth 124-04
24. MDI - Micah Hallett 115-11

Boy's Discus Throw
1. Waterville - Trever Gray 163-08
5. MDI - Croix Albee 138-08
23. Ellsworth - Tim Curts 88-11

Boy's Shot Put
1. Waterville - Trever Gray 49-06.75
4. MDI - Croix Albe 45-00.50
10. MDI - Evan Jeannotte 39-10.00
23. MDI - Micah Hallett 36-10.00

Boy's Pole Vault
1. Belfast Drew Nealey 14-07.00 State Record

Boy's Shot Put Wheelchair
1. Gardiner - Robert Sullivan 12-03.75 State Record

Boy's 100 Meter Dash Wheelchair
1. Gardiner - Robert Sullivan 33.68 State Record